Председница Владе Ана Брнабић рекла је да од сутра од 20 часова престаје јавни превоз на читавој територији РС, а да се од недеље од 20 часова затварају ресторани, кафићи и тржни центри.
„У овом тренутку опасност је сувише велика, притисак на наше лекаре, медицинске сестре и њихове сараднике битнији од материјалне добити“ , рекла је премијерка.
Kако је навела, дозволиће се достава хране као и редовни аутомобилски и такси превоз.
Она је замолила послодавце да својим запосленима омогуће у сваком случају, ко може, да ради од куће.
„Они који то не могу, могу се преко Привредне коморе Србије јавити Влади и видећемо да у тим случајевима обезбедимо превоз. Да покушамо да привреда трпи што мање да би Србија живела и радила после и зато што ће нам требати новац“ , рекла је председница Владе.
Сутра долазак помоћи из Kине
Kако је најавила, сутра између 19 и 20 часова очекује се велика пошиљка из Народне Републике Kине.
„Наш највећи авион је полетео за Kину и сутра увече се враћа са великим бројем медицинских апарата, заштитне опреме и оним што је нешто чему се ми вероватно највише радујемо , а то је долазак експерата и људи који су се борили са коронавирусом у Kини и помоћиће нама и нашим стручњацима да се са овим боре“ , рекла је премијерка захваљујући се председнику Србије на ангажману.
Она је навела да је укупан број грађана код којих је данас потврђен случај 32.
„У овом тренутку потврђених случајева заразе коронавирусом у Србији имамо 135, од тога је 64 грађана у кућној изолацији, на респираторима имамо осам грађана и нажалост у овом тренутку имамо једног преминулог. Још осам грађана се бори за живот“, навела је премијерка.
Kако је рекла, на свима је одговорност да заштите себе, наше најмилије, најближе, породице, комшије, локалну заједницу тиме што ћемо излазити што је мање могуће само када морамо , поштовати препоруке, поштовати све рестриктивне мере.
Забране, јер нема личне одговорности
Она је поновила молбу грађанима да остану код кућа.
„У овом тренутку ми имамо значајно више људи које тестирамо јер је више људи с таквим симптомима. Поред Торлака зато тестирање обављају и лабораторије у клиничким центрима“, навела је премијерка.
На питање зашто кафићи и ресторани затварају тек сутра од 20 часова, Брнабић је навела да је Србија мере увела много пре других држава и да их је пооштравала како се испостављало да мере не дају резултате или их се људи не продржавају.
„Ја као председница Владе сносим највећу одговорност око тога да ли су на време или су закаснеле. Ја много више придајем на личну одговорност, него на забране, јер мислим да то доноси боље резултате него забране. Јер експлицитне забране наводе људе да се инате, беже, скривају и онда МУП, војска и полиција треба да јуре људе, видели сте и нападе на припаднике МУО и онда сви имамо више проблема“, рекла је Брнабић.
Ако лична одговорност није таква, мора се на забране, навела је председница Владе додајући да је друга ствар која ће нас болети као друштво је, како је навела, што ће после неки људи тужити државу за изгубљену добит или нешто друго.
“Неки од нас су данас овде, а сутра ће бити на респиратору”
„Видели смо да судови углавном суде против државе, а у корист појединца и плаћали смо као држава милионске штете и неке ствари из деведесетих година. И да бисмо сачували државну касу, касу свих нас, да сачувамо што је могуће више ишли смо на апеловање на личну одговорност. Пошто та лична одговорност не даје резултате, односно не даје довољно, морамо да уводимо додатне забране. И знам да ћемо после ванредног стања имати велики бро тужби и мораћемо за то да дамо велику суму новца из буџета да све то платимо. Али то је инвестиција у људске животе“, рекла је премијерка.
Она је додала да је због тога било одлагања.
„Уштедели смо неки новац, али сада више времена нема, затварамо, боримо се за сваки људски живот, по било коју цену. Неки од нас су данас овде, а сутра ће бити на респиратору, дајте лекарима шансу да се боре за сваки живот“, рекла је Брнабић.
Она је додала да у Италији данас има 627 мртвих у једном дану и 6.000 нових заражених.
„Ако Србија не буде слушала, исто ћемо завршити. Данас смо могли да видимо пуне кафиће у Београду. И у Италији се људи и даље не придржавају свих апела. И ово је резултат тога – њихови здравствени систем и радници једноставно не могу да се баве пацијентима и онда је то опстанак, као да нема здравственог система. Ако не смањмо притисак на наш здравствени систем они неће моћи с тиме да се изборе, без обзира на то колико имамо респиратора“, рекла је премијерка.
Она је грађанима поручила да не дозволе да припадници МУП-а јуре људе по улицама за време забране кретања.
„То није зато што желимо да уведемо полицијску државу већ да бисмо смањили притисак на здравствени систем како бисмо му да ли шансу да се бори“, рекла је Брнабић.
Извор: Инсајдер