Безбедност

Србија опет добија Ратно ваздухопловство

Београд — Уколико буду усвојене измене и допуне Закона о Војсци Србије, српске ваздухопловне снаге ће се, након две деценије, поново звати Ратно ваздухопловство.

Истовремено се предвиђа да ће официрима припадницима Речне флотиле биће враћени морнарички чинови.

Према актуелној организацији, Војска Србије има као засебне видове Копнену војску и Ваздухопловство и противваздухопловну одбрану, док измене закона предвиђају да се поново уведе назив Ратно ваздухопловство и противваздухопловна одбрана.

Након Другог светског рата авијацијске јединице добиле су назив Ваздухопловство Југословенске армије, да би реорганизацијом 1946. године уведен назив Југословенско ратно ваздухопловство (ЈРВ). 

Од 1959. године ваздухопловне снаге добиле су име Ратно ваздухопловство и противваздушна одбрана (ЈРВ и ПВО), што је назив који се најдуже одржао. 

Након реорганизације државне заједнице Србије и Црне Горе избацује се префикс “Ратно”, па се тај вид од 2004. године звао Ваздухопловне снаге и ПВО. 

Након што је Црна Гора иступила из државне заједнице, име ваздухопловног вида је промењено још једном у Ваздухопловство и противваздухопловна одбрана, како се и сада зове. 

Уколико се усвоје предвиђене измене, припадници Речне флотиле ВС ће поново имати морнаричке чинове. У овом тренутку они носе чинове који су исти као и у остатку војске. 

Тако би официри припадници Речне флотиле поново могли да имају чинове потпоручника, поручника корвете, поручника фрегате, капетана корвете, капетана фрегате, капетана бојног брода, комодора, контраадмирала, вицеадмирала и адмирала. 

Војни коментатор Мирослав Лазански казао је агенцији Бета да је он одувек био заговорник враћања назива Ратно ваздухопловство и да му је веома драго због тога што ће и припадници Речне флотиле добити своје чинове, а да више неће морати да буду официри “слатководних и јединица са Канала Дунав-Тиса-Дунав”. 

Лазански је додао да су ти чинови коришћени у Речним јединицама и у време ЈНА и да њихово враћање неће представљати никакав трошак. 

Говорећи о томе да ли би за ваздухопловство било боље да се купи нова техника, макар и у малом броју, него да се мења назив у Ратно ваздухопловство, Лазански је рекао да је осавремењивање тог рода нужност, али да је питање да ли држава има новца за то. 

“Ако немате хлеба, онда имате игара. Треба да се врати назив Ратно ваздухопловство и да се купе нови авиони и хеликоптери, али то је питање за политичаре”, рекао је Лазански. 

Министарство одбране објавило је почетком фебруара позив за јавну расправу о Нацрту закона о изменама и допунама Закона о одбрани и Нацрту закона о изменама и допунама Закона о Војсци Србије.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!