Економија

Србија опет у дужничко ропство

Недавно су опозиционе странке у Скупштини Србије на посебној седници посвећеној тражењу решења за излазак из економске кризе упозориле да је ова Влада за непуних девет месеци од када је формирана сваког грађанина задужила за око 160 евра.

Изгледа да ту није крај, јер се гувернерка Народне банке Србије Јоргованка Табаковић на Самиту у Бечићима похвалила да ће Европска инвестициона банка одобрити Србији кредит од пола милијарде евра за развој малих и средњих предузећа.

– То значи да се Србији верује и да је Србија повољно место за улагање – закључила је Табаковићева.

Економиста Данијел Цвјетићанин, пак, сматра да би боље било да мала и средња предузећа кредитирају банке него да се због њих задужује држава.

– Задуживање државе због малих и средњих предузећа директно води у корупцију, јер држава никада не даје тај новац по правим критеријумима. Логично је да ће прво кредите дати свом гласачком телу, а то води у ситуацију да бизнисмени неће да улажу у велике послове, а да се не повежу са државом, или им чак држава одобрава кредите – објашњава он за “Вести”.

Вучићеве ноћне море

– Србија у области јавних финансија улази у опасну зону и прети јој банкрот ако се хитно не предложе одговарајућа решења – рекао је посланик ДС-а Божидар Ђелић.

Он је подсетио да је министар финансија Млађан Динкић изјављивао да ће Србији “да сване”, а да је недавно први потпредседник Владе Александар Вучић признао да “има ноћне море” због економске ситуације у Србији. Како је навео Ђелић, представници Владе не износе тачне податке о стању у јавним финансијама, о незапослености, јавном дугу.

Посланица Демократске странке Александра Јерков недавно је на конференцији за новинаре упозорила грађане да Влада нема ни једно једино решење за економске проблеме и да генерише проблеме тамо где их нема како би скренула пажњу “са своје неспособности”.
– Јавни дуг је 30. јула прошле године, када је Влада формирана, износио 15,84 милијарде евра, а 31. марта ове године 19,39 милијарди – казала је Јерков.

Реаговао је и бивши потпредседник Владе Божидар Ђелић.

– Влада има проблем како да покрије минус у буџету од 1,5 милијарде евра. Питање је да ли ће Влада одлучити да затвори ту рупу тако што ће повећати порезе као што је учињено усвајањем измена сета пореских закона, или ће смањивати трошкове – упитао је Ђелић.

Иначе, званични подаци Фискалног савета нимало нису оптимистични, јер упозоравају да су јавне финансије у врло лошем стању. Из ове институције поручују да је јавни дуг премашио 60 одсто друштвеног бруто производа, и да ће наставити да расте у 2013. и 2014. Подаци Народне банке Србије говоре да је укупни спољни дуг РС у децембру 2012. износио 25,7 милијарди евра, док је крајем јула када је Влада формирана био 24,1 милијарду. За 2013. годину званичних података још увек нема.

 

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!