Економија

Србија: Пензионери као највећа потрошачка група

Београд — Пад промета у радњама званично десет одсто, али реално мањи је и за трећину. Куповине веће једино у дане када најстарији добију своја примања, пишу Новости.

Кућни буџети за куповину хране у Србији све су „тањи“. То потврђује и драстичан пад промета у прехрамбеним трговинама, који је и званично 10 одсто, док трговци указују да су им касе и за трећину празније.

Колико је алармантна слика нашег стандард, најбоље илуструје податак, да се продавци обрадују, тек када најстарији суграђани добију своја примања. Тада, како указују, порасте и продаја меса, уља, прераде, сокова, брашна… То је посебно приметно у дане када на рачуне „легне“ други део пензија. 

Већ око десетог у месецу није тако сјајна ситуација, јер су тада приоритет комуналије, плаћају се рачуни за станарине, струју, телефон, па шта претекне – иде за храну. Тада су и пазари мањи у супермаркетима. 

“Пензионери су највећа потрошачка група у Србији. Истина је да су пензије ниске, али су редовне и представљају извор за преживљавање скоро половине становништва, јер је незапосленост неодрживо висока, примања знатног дела запослених нередовна” – каже Петар Богосављевић, председник Покрета за заштиту потрошача. 

“Тачно је и да су пензионери највећи купци хране, средстава за хигијену, платише комуналних производа и услуга, па и одеће и обуће, али за незапослену децу и унуке, студенте, ученике… Пензије су у Србији основни извор потрошње, која се физички смањује, и стално се прилагођава нижем нивоу квалитета.” 

Ове сезоне, прометници се жале на јако слаб промет воде, сокова, пива, сладоледа, јер им време у прва два месеца овог лета није ишло наруку. Мање се пазари и свеже месо, пршуте, млеко, павлака, сиреви… 

“Нисмо успели да остваримо ни прошлогодишњи промет са артиклима за освежење, иако је и он био драстично мањи него ранијих година” – кажу у трговинским ланцима. 

Према првим проценама, овог лета мања је продаја сокова, минералне воде, пива, воћних и газираних сокова, ледених посластица за око 20 одсто. То није само случај у трговинама, већ и на купалиштима, базенима, кафићима, где је због већих ценовника у односу на прошлу сезону још стрмоглавији пад продаје.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!