Колико је српски радник обезвређен и испод сваког минимума егзистенције, потврђује податак да на сат заради свега евро, или четири пута мање од бугарског чији послодавци иначе плаћају најмање од колега у државама Европске уније. Уз то се у Србији најдуже ради за најмању плату, па је просечна радна недеља у 2014. била 42,7, а у европским државама 40 сати.
Српска власт цену рада није мењала од септембра прошле године, остајући тако доследна ТВ споту о јефтиној радној снази, емитованом крајем 2014. на америчком Си-Ен-Ену, који су синдикалци окарактерисали као сраман и увредљив за наш народ.
Упитан до када ћемо рекламирати јефтине раднике, министар рада Александар Вулин је одговорио „све док на тржишту рада радна снага не буде скупља“.
Србија се, према оцени економског аналитичара Александра Стевановића, нуђењем радника као робова који ће радити за џабе, надмеће са земљама попут Вијетнама.
Упитан како да се земља извуче из овакве ситуације, одговара да треба да пусти паметне и креативне људе да раде.
– Ради се супротно. Држава пљачка поштене послодавце каквих је, не рачунајући спрегнуте с влашћу 90 одсто. Посматра их као нужно зло и касицу прасицу из које ће извући паре – указује Стевановић.
Напомиње и да не може да продре у мозак политичара на власти који су добили историјску шансу да воде земљу, а завршавају на сметлишту.
– То је зато што размишљају краткорочно и сопствени интерес виде као јавни – закључио је Стевановић.
Све док се, како каже челница Асоцијације слободних и независних синдиката Ранка Савић, рекламирамо као земља јефтине радне снаге, нико у свету нас неће ценити.
– Уосталом, страни инвеститор неће доћи у Србију само зато што су радници скоро за џабе, већ тражи и инфраструктуру, поштовање правних прописа и заштиту капитала – указује Савићева за „Вести“.
Она објашњава да су синдикатима медији затворени, па мишљење представника обезвређених и радника без посла не може да се чује.
– Док држава плаћа спотове о јефтиној радној снази на Си-Ен-Ену на нашим телевизијама иде идилична слика о новим запошљавањима, а у ствари нам је маса људи без посла и гладна и школовани беже из земље. У Србији је све обезвређено, па су послодавци у катастрофалном положају, што се одражава на губитак посла радника, од којих се некима због дугова плени имовина, до пешкира и крпа за судове – каже Савићева.
Мани кукуруз, држ’ се телефона
Александар Стевановић указује и на технолошку заосталост Србије у односу на развијене земље.
– Ако кукуруз обрађујете ручно, убићете се, а нећете ништа зарадити, па је боље продавати пола килограма мобилних телефона него тону кукуруза – каже овај економски аналитичар.
Данци за дан што Срби за недељу
Радник у Србији за осам сати заради осам евра, у Бугарској 30, а највише у Данској 42 евра, показује истраживање немачке агенције Дестатис. У Немачкој је дневница 31,80 евро. У Румунији је сат рада 4,8 евра, Литванији 6,6, Летонији седам, а Мађарској 7,8 евра. У Србији цена рада стагнира, док је у Бугарској повећана за 2,8 одсто.
Д. Декић – Вести
Podrška hoštapleraima, ili pasivnost onog 5.Oktobra – obija se o glavu!