Наука и ТехнологијаСрбија

Србија после 35 година укинула мораторијум на нуклеарну енергију

Усвојеним изменама и допунама Закона о енергетици уводе се бројне новине за унапређење функционисања енергетског система, већа енергетска сигурност у преласку на чисте изворе енергије и усклађује се домаћи регулаторни оквир са регулаторним оквиром ЕУ, а веома важно је и то што се укида мораторијум на нуклеарну енергију у Србији.
Изменама и допунама се стварају услови за ефикасно функционисање организованог тржишта електричне енергије, повезивање дан-унапред тржишта и унутар дневног тржишта на нивоу региона и ЕУ, штите се све категорије купаца.
Први пут се уводе и лиценце за складиштење електричне енергије и ослобађају се лиценцирања произвођачи електричне енергије за сопствене потребе, без обзира на то да ли се вишак произведене енергије предаје у систем.
Овим законом дефинисано је енергетско сиромаштво које је објашњено као стање у коме домаћинство нема приступ основним енергетским услугама, које обезбеђују пристојан животни и здравствени стандард.
У то спада и недостатак приступа адекватном грејању, топлој води, хлађењу, осветљењу и енергији за напајање кућних апарата, а које је узроковано ценовном недоступности, недовољно расположивим приходом, високим трошковима за енергију, као и лошом енергетском ефикасности стамбених јединица и социјални статус.
Законом се стварају и услови за оснивање и деловање енергетских заједница, а новина је и обавезна сертификација инсталатера система обновљивих извора енергије (ОИЕ).
Прописано је и доношење Програма развоја и употребе водоника и доношење Програм развоја производње и употребе топлотне енергије.
Што се сигурности тиче, прописана је обавеза енергетским субјектима да у циљу обезбеђивања сигурности снабдевања Србије приоритетно обезбеде довољне количине енергије и енергената потребне за живот и рад грађана и пословање привредних субјеката и њихово снабдевање енергијом и енергентима.
Закон је прописао и да је до 1. јануара 2026. поступак промене снабдевача бесплатан за купца и не може да траје дуже од 21 дан од пријема захтева купца, а након тога, поступак промене снабдевача ће трајати 24 часа.
У делу који се односи на производњу електричне енергије проширен је обухват производње струје па поред осталог обухвата производњу у електранама у којима су две или више технологија производње електричне енергије укључујући и објекте за складиштење интегрисани у јединствен производни систем.
Подсетимо, мораторијум је уведен 1989. године као последица нуклеарне катастрофе у граду Чернобиљу 1986. године.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
Спутник

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!