Србија постаје депонија за све забрањене хемикалије из околних земаља, упозорава странка Зелени Србије. Они тврде да грађани свакодневно користе више од 100.000 токсичних, канцерогених, мутагених и осталих штетних и веома опасних хемикалија, што се негативно одражава на здравље становништва.
Иван Карић, народни посланик и председник странке Зелени Србије, наводи за „Политику” да је Агенција за хемикалије укинута после формирања владе и да су њене функције прешле у Министарство енергетике, развоја и заштите животне средине.
– Агенција се бавила контролом хемикалија и биоцидних средстава и ниједан производ ове врсте није могао да уђе у земљу без њихове контроле. Предлажемо да се формира нова агенција као независно регулаторно тело и да се њена делатност прошири на контролу средстава за заштиту биља и контролу козметичких производа. Сваки овакав производ је потенцијално опасан, у зависности од његовог састава, и због тога мора да постоји адекватна контрола производње, увоза и употребе – каже Карић.
Финансирање рада агенције мора бити од такси произвођача и увозника хемикалија, биоцидних средстава, козметике и средстава за заштиту биља, дакле од оних који остварују профит, а не кроз буџет и на терет пореских обвезника, сматрају Зелени Србије. Постоје забрањене супстанце у козметичким производима, које могу бити канцерогене, а потенцијално се могу наћи у продаји, јер сивим каналима улазе у Србију, објашњава наш саговорник.
Зелени сматрају да је неопходна ригорозна контрола збогхемикалија које изазивају карцином, леукемију, стерилитет, дијабетес, гојазност, аутизам, алергије, менталне деформације код деце, имунолошке поремећаје…
У Министарству енергетике, развоја и заштите животне средине за наш лист објашњавају да су, након њеног укидања, преузели све послове, архиву и запослене бивше Агенције за хемикалије.
– Тренутно је у процедури израда предлога закона о хемикалијама и пооштрена је контрола инспекцијске службе. Предлогом новог закона предвиђено је подизање квалитета у обављању инспекцијске контроле на још виши ниво, као и формирање Националне лабораторије за хемикалије, која ће давати експертско мишљење за улазне супстанце – наводе у Министарству енергетике, развоја и заштите животне средине.