Џакарта – Министар спољних послова Србије Ивица Дачић потписао је јуче у Џакарти, где се одржава 43. самит АСЕАН-а, инструмент о приступању Уговору о пријатељству и сарадњи у југоисточној Азији. Дачић је на свечаној церемонији у престоници Индонезије казао да је ово велика част за Србију, истакавши да је то од великог значаја за даље унапређење сарадње с пријатељским земљама у југоисточној Азији.
Први потпредседник владе и шеф наше дипломатије истакао је да је Србија наследница бивше Југославије и да је поносна на вишедеценијско пријатељство које има са земљама југоисточне Азије, које досеже још од педесетих и шездесетих година прошлог века из периода оснивања Покрета несврстаних. Казао је: „Ми делимо изузетно пријатељска осећања према Индонезији и другим земљама које су чланице АСЕАН-а. Принципи којих се Србија држала свих ових година су и принципи АСЕАН-а, а то су узајамно поштовање независности, суверенитета, једнакости, територијалног интегритета и националног идентитета свих народа, немешања у унутрашње ствари других држава, превазилажење свих разлика мирним путем. Зато ћу са задовољством потписати инструмент и хвала вам пуно на поверењу”.
После потписивања уговора, Дачић је, одговарајући на новинарска питања, рекао да приступање Уговору о пријатељству и сарадњи са земљама југоисточне Азије не утиче на европске интеграције Србије и да није у супротности с тим циљем. Истакао је: „Желимо да будемо члан ЕУ и приступање уговору није у супротности с тим. Ми нисмо држава која је чланица АСЕАН-а, већ приступамо уговору као што су то урадиле много веће земље.”
Подсетио је да је Србија као један од приоритета у претходном периоду поставила и приступање разним регионалним иницијативама, а да је једна од таквих иницијатива и Уговор о пријатељству и сарадњи са земљама југоисточне Азије. Навео је да је Србија први пут исказала интересовање за приступање тој иницијативи још 2009. године, али, како је додао, раније није постојао консензус међу државама чланица АСЕАН-а да Србија потпише приступање уговору. Додао је да се Србија тим поводом поново обратила АСЕАН-у у јануару и да су се после тога све земље, њих 10, позитивно изјасниле. Нагласио је да од 10 земаља чланица АСЕАН-а њих шест није признало самопроглашену независност Косова, оценивши да су четири државе можда то учиниле зато што Србија није била довољно присутна у том региону.
Истакао је да земље чланице АСЕАН-а имају укупно око 600 милиона становника, више хиљада милијарди долара БДП-а, те да Србија с њима има спољнотрговинску размену од око 700 милиона долара, а да се у овој и у следећој години очекује размена већа од милијарду долара. Казао је да је ово важан механизам за нашу земљу што се тиче економије, додајући да су свакако политички односи најважнији. „Сви су присутни на самиту АСЕАН-а, веома често долазе председник САД, председник Русије, Кине, зато мислим да је Србија много добила. Први пут смо присутни и бићемо стално на оваквим догађајима”, рекао је Дачић.
Подсетио је и да већина тих земаља има став у вези с Украјином сличан ставу Србије, а то је да су осудиле кршење територијалног интегритета Украјине, али да нису увеле санкције против Русије. Државе чланице Асоцијације земаља југоисточне Азије једногласно су у јулу ове године одобриле приступни захтев Србије Уговору о пријатељству и сарадњи у југоисточној Азији, а чланице те организације су Индонезија, Филипини, Малезија, Сингапур, Тајланд, Камбоџа, Лаос, Вијетнам, Брунеј Дарусалам и Мјанмар. Приступ том уговору отвара могућности Србији за ближи дијалог, сарадњу и укључивање у различите мреже и платформе АСЕАН-а, али и доприноси промовисању суштинске сарадње у економским и социокултурним областима Србије с тим блоком. Србија је формални захтев за приступање Уговору о пријатељству и сарадњи у југоисточној Азији упутила 2013. године. Међу потписницама уговора налазе се и Кина, Индија, Јапан, Пакистан, Руска Федерација, Француска, Сједињене Америчке Државе, Канада, Турска, Европска унија и Велика Британија.