ТОКОМ вишегодишњих преговора са Европском унијом који су пред Србијом, може се догодити да Београд добије још неколико услова за пуноправно чланство.
Да се низ захтева, од којих неки директно задиру у унутрашња питања наше државе, може увећавати, потврђују и последње иницијативе за истрагу политичке позадине убиства Зорана Ђинђића или „подсећања“ из Загреба да Србија мора да плати ратну одштету пре уласка у европску породицу.
Формално, да би нека од оваквих идеја постала званичан захтев, потребно је да је прихвате све земље чланице ЕУ, а да званичан документ претходно „прође“ Европску комисију.
Генерални директор Директората Европске комисије за проширење Кристијан Данијелсон у петак је потврдио да је добио писмо четворо посланика Европског парламента, које је потписао и известилац за Србију Јелко Кацин, са захтевом у вези са Ђинђићем, али није желео да коментарише да ли ће то постати званичан услов:
– Добили смо писмо, а генерално одговарамо на сва која стигну. Услови за улазак Србије у ЕУ су јасни и они су резултат искустава досадашњег проширења ЕУ. Преговарачки оквир је прецизан.
Професор ФПН Предраг Симић каже за „Новости“ да је предлог четворо посланика ЕП нешто што се већ 11 година чује и у Србији:
– Сигуран сам да ћемо током преговора добити још услова, од којих ће неки можда бити и непријатни. Преговори са ЕУ су преговори са 28 чланица. Свака од њих може да изнесе неке своје захтеве. И Словенија је кочила Хрватску, а Француска својевремено Велику Британију.
Ласло Варга, заменик председника скупштинског Одбора за европске интеграције, сматра да је суочавање са прошлошћу сасвим нормално и додаје да не очекује превише измена преговарачког оквира.
Новости
to smo odavno znali da ce stici razne ucene, bukvalno da nas prepolove geografski a i ekonomski. prodje jedna decenija a mi jos dublje potonuli, sta reci a ne zaplakati …
a ovo ce mo i dobiti od EU
ma vise su bogu i narodu dosadili sa tim ucenama, raspasce se EU uskoro, pa nemoramo da ulazimo tamo
Stavovi su jedno a nacin njihovog iskazivanja nesto drugo. Ako su “oni” prema nama vulgarni, ne moramo i NE SMEMO mi biti takvi prema njima. Srbija je oduvek i u dobru i u bedi (kao sada) bila ono sto jeste DOSTOJANSTVENA, nikada vulgarna.
uslovi mogu da budu ne prihvaceni i da se treze druga resenja