Економија

Србија производи мање струје него пре десет година

У претходној деценији производња струје у Србији смањена је са 38.600 гигават сати колико је произведено 2011. године на 38.235 гигават часова колика је била производња у 2021. показују подаци Републичког завода за статистику, објављени у публикацији Трендови, трећи квартал 2022.

Према овим подацима, производња у хидроелектранама је у овом периоду порасла са 9.243 гигават сати у 2011. на 11.984 гигават сати прошле године, док је производња у термоелектранама, где се иначе производи највише струје, око две трећине, смањена са 28.672 на 23.734 гигават сата.

Прве количине струје произведене у соларним електранама забележене су 2014. године и износиле су шест гигават сати, а лане је ова производња износила 14 гигават сати.

Две године касније придружена је и струја произведена у ветро електранама и то 26 гигават сати колико је произведено те 2016. године.

Ова производња напредовала је много брже од производње из соларних електрана па је прошле године произведено 1.085 гигават сати.

Увоз струје је у поменутом периоду порастао са 6.701 гигават сат у 2011. на 6.984 у 2021. док је извоз смањен са 6.979 на 6.333 гигават сати.

Када је реч о потрошњи струје, према подацима за прошлу годину највише струје и то 48 одсто потроше домаћинства, затим прерађивачка индустрија 31 проценат а следи пољопривреда где се потроши 18 одсто електричне енергије, преноси Танјуг.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

виа
Политика.рс
Извор
Танјуг

Један коментар

  1. Kuda plovi “brod” EPS-a?

    Dok su EPS vodili naši vrhunski stručnjaci, izvozio je struju, korištio domaći ugalj i termoelektrane su imale bolju efikasnost. Sada EPS vode stranački kadrovi pečenjari, ministarke su doktori ekonomije, koje poznaju energetiku kao moja baba. Umesto domaćeg kvalitetnog uglja koristi se uvozni i blato. Umesto da poprave energetsku efikasnost blizu 30%, ona pada ispod 25%. Ministri za energetiku su bili poznati stručnjaci iz oblasti bliske energetici, a ne pečenjari i njima sličnih. Sada će nam pomognu Norveški stručnjaci, a naši sposobni kadrovi se bajpasiraju. Prekobrojni zapošljeni, veliki gubici iznad milijardu evra utiču na kvalitet rada EPS-a. Kuda plovi “brod” EPS-a?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!