Економија

Србија производи све мање хране

Београд — Производња прехрамбених производа у Србији у 2013. пала је за 4,6 одсто у односу на годину која јој је претходила, упозоравају у Привредној комори Србије.

Највећи пад производње по секторима је код биљних и животињских уља и масти – 17,2 одсто, и у преради и конзервисању рибе – 16,3 одсто.

Највећи раст производње лане је у односу на 2012. годину забележен код пекарских производа и тестенина, 2,4 одсто.

Индустријска производња у Србији у јануару показује раст од 3,8 одсто, а прерађивачка за чак 7,3 одсто. Од десет највећих области прерађивачке индустрије, које захватају 60 одсто њене укупне производње, првог месеца ове године пораст је имало њих осам. У јануару је производња хране у Србији за 4,6 одсто већа од прошлогодишњег просека.

Раст производње прехрамбених производа током 2013. године бележи се код воћних сокова, чоколада, пецива, конзервисаног поврћа, док је незнатан пад примећен у производњи сировог и рафинисаног уља, брашна, тестенина, минералних вода и пива. 

Пад производње условљен је и смањеном тражњом. Тренд који је започео с кризом крајем 2008. године и даље се наставља. Осим што се смањује обим куповине, она се своди на крајње неопходне егзистенцијалне намирнице. 

“Пад малопродајног промета директна је последица веће незапослености, пада производње и извоза домаће привреде”, сматра Саша Ђоговић, сарадник Института за тржишна истраживања. 

Драгољуб Рајић, директор Уније послодаваца Србије, каже да је све више предузећа из прехрамбене бранше, која производе за домаће тржиште, а која масовно стагнирају и пропадају. 

Председник Привредне коморе малих и средњих предузећа Србије Милан Кнежевић оцењује да оваквом стању на тржишту хране доприноси то што продајни ланци и тржни центри задржавају монопол набавке у пласману своје робе из своје земље или из других држава, где су цене повољније. Увозни лоби тако форсира бели лук из Кине, али и пасуљ из Киргистана. 

Вера Вида, председница Центра потрошача Србије ЦЕПС, сматра да је паду производње хране допринео, пре свега, слаб или никакав подстицај у аграр, то јест субвенције које са друге стране постоје у земљама ЕУ. 

У Привредној комори Србије истичу да је 2013. у односу на 2012. годину био повећан извоз сировог сунцокретовог уља, јестивог сунцокретовог уља, шећера, брашна од пшенице и кондиторских производа.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!