Србија је прва у Европи по штетности последица загађења, највише загађеног ваздуха, и девета у свету, резултат је опсежног истраживања Глобалног савеза за здравље и загађења (ГАХП).
Превремено у Србији годишње умре 175 људи на 100.000 становника услед неког загађења коме је изложено у свом окружењу, наводи се у том истраживању.
Доктор Дејан Жујовић, пулмолог и начелник Одељења за интервенције Градског завода за плућне болести и туберкулозу каже за Блиц да је загађење на Новом Београду у уторак било 240 што је инкомпатибилно са животом. По његовом мишљењу, надлежни су морали зауставити саобраћај у тако загађеном делу града.
Kоментаришући наводе да загађење код нас има погубнији утицај него у Индији, Жујовић каже да га то не изненађује пошто ми немамо ни једну институцију која се бави питањем загађења.
Према ГАХП-овој студији, у току 2017. године у Србији је под утицајем загађења умрло 12.317 људи од којих је за 9.902 смртоносан био загађен ваздух, за 1.366 олово, а за 37 вода.
По штетности последица загађења у свету, пре Србије, која је девета, су Чад, Централноафричка република, Северна Kореја, Нигер, Мадагаскар, Папуа Нова Гвинеја, Јужни Судан и Сомалија, а одмах иза Србије, на десетом месту, је Индија.
Бета