У СРБИЈИ се шири ХИВ инфекција, и то првенствено сексуалним путем и међу мушкарцима! Од јануара до новембра, према подацима Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“, дијагностиковано је 130 нових случајева, што је 25 више него у истом периоду прошле године. Код 41 инфициране особе откривен је АИДС (сида), од којег је ове године умрло 12 оболелих.
Дан борбе против ХИВ и АИДС, који се 1. децембра обележава у целом свету, Србија дочекује са 2.562 ХИВ позитивних. Епидемилози, међутим, процењују да још од 800 до 1.000 становника не зна да је инфицирано.
– Београд је најтеже погођен ХИВ епидемијом, али у главном граду се и тестира највећи број особа – каже др Данијела Симић, специјалиста епидемиологије и шеф Одсека за ХИВ у Институту „Батут“. – Од 130 новооткривених ХИВ позитивних, 56 је из Београда, 40 из Војводине, а трећина је из осталих округа централне Србије (34 особе).
Од 130 заражених ове године 120 су мушкарци, а сваки четврти је млађи од 30 година! Инфекција која се на почетку епидемије везивала за интравенске наркомане, одавно је променила пут преноса, а у ризичним сексуалним односима се заразило ове године 116 особа, међу којима су 94 мушкарца, који су и рекли да су имали ризичан секс. Само један новорегистровани је инјектирајући корисник дрога, а за 13 особа није познато како су се инфицирале.
БОЛЕСТ ОДНЕЛА 1.235 ЖИВОТА
У СРБИЈИ је од почетка епидемије, 1985. године, до новембра 2018. године, регистровано 3.797 ХИВ инфицираних, од којих су 1.943 особе оболеле од сиде. Досад је 1.235 инфицираних умрло: 1.122 од АИДС, а 113 од болести или стања која нису повезана са ХИВ инфекцијом. У свету са ХИВ живи готово 37 милиона људи, чак половина у региону Јужне Африке. Прошле године је откривено нових 1,8 милиона инфицираних, што је, према проценама УНАИДС, за 47 одсто мање него 1996. године, када је откривено 3,4 милиона заражених.
– Забрињавајуће је што је готово половина новооткривених за ХИВ позитиван статус сазнала тек у узнапредовалом стадијуму инфекције, односно кад се већ развио АИДС – каже др Симић. – Само код пет особа ХИВ је откривен убрзо после инфекције.
Међу новооболелима троје је старости између 20 и 29 година, а најстарији новооткривени има 68 година. Доступност терапије је сада већа. У четири регионална центра: у Београду, Новом Саду, Нишу и у Крагујевцу, на терапији о трошку осигурања је 1.755 ХИВ позитивних и оболелих од АИДС, а 2003. године ова терапија је била доступна само за 330 људи. Резултат тога је, кажу епидемиолози, значајна редукција оболевања и умирања од АИДС, од којег је 1996. преминуло 90, а прошле године 14 особа.
– Нажалост, од 2000. године региструје се тренд пораста броја новодијагностикованих особа инфицираних ХИВ, па је од 2010. до прошле године регистровано за 67 одсто више оболелих него од 2003. до 2009. године – каже др Симић. – Овај пораст је свакако и резултат промоције значаја тестирања на ХИВ и веће доступности ових тестова.
Овогодишња кампања против ХИВ, која укључује и бесплатно тестирање, у Србији се реализује под слоганом „Сазнај свој статус“.
Б.РАДИВОЈЕВИЋ, Новости.рс
ovo je dobra vest koja vodi ka ozdravljenju Srbije. — ono sto je pogano, razuzdano, nemoralno, neprirodno i bolesno treba da nestane, pa prema izumu nasih prijatelja, americkim fema logorima treba i ovde slicne nacinitui, ove povatati i u njima drzati i ne leciti i pare bacati. — a naci ce se neko da pita za sto, pa zato sto nam voljeni ameri boles rasturise ne bi li nas brojcano smanjili i sto vise leba i nafte za sebe imali i svi zdravi i debeli bili. — odavno su u dzordziji spomenik palim podigli, zadatke i obaveze ispisali da bi svi mogli razumeti i prema tome se vladali a cini mi se od nas su poceli, od Srbije logor nacinili i uspeli, pa dalje nastavili
kako je pateticno i morbidno sve ovo. sodomitima je inficiran um a posledicno dolazi i ovo.
dajte im vakcine za poboljsanje imuniteta!