У КРИЗНА подручја у свету Србија ће 2013. послати око 500 својих војника и цивила, што је дупло више него ове године. Учешће у мировним операцијама Уједињених нација и Европске уније коштаће државни буџет 885 милиона динара. Овим новцем, уз износ који издвајају УН, биће плаћена опрема, осигурање и плате наших плавих шлемова.
Иако ће план учешћа српске војске и полиције у мултинационалним операцијама у 2013. години бити завршен тек у јануару, очекује се да све започете мисије буду настављене. То значи да ће припадници војске и Министарства одбране и у 2013. путовати у Уганду и Сомалију, Конго, Либерију, Обалу Слоноваче, Либан, Кипар и на Блиски исток. Део српских плавих шлемова биће у сталној приправности да на позив УН реагује у угроженим подручјима у свету.
– У мултинационалне операције у свету догодине ће кренути двоструко више наших припадника, па је њима намењено и дупло више новца – кажу у Министарству одбране. – Први пут су средства за мировњаке одвојена раније, јер је на време усвојен државни буџет.
НАЈБОЉЕ ПОД ЗАСТАВОМ УЈЕДИЊЕНИХ НАЦИЈА ДРЖАВИ се више исплати учешће у мисијама под заставом УН. Ове операције подржавају све политичке странке у Србији, а и мање коштају. УН финансира транспорт опреме, авио-карте људства, а учесницима у мисијама исплаћује и посебан хонорар. У мисијама које организује ЕУ, са друге стране, исхрану, смештај, па чак и животно осигурање наших војника плаћа Србија.
У Центру за мировне операције Војске Србије кажу да је у евиденцији око 4.500 припадника спремних да отпутују у неку од мировних операција.
– Интересовање је изузетно велико, а разлога за то је више – објашњава пуковник Јелесије Радивојевић, начелник Центра.
– Учесници мултинационалних мисија лакше напредују у служби, више се школују, а задатак у свету је и прилика за бољу зараду.
Да јак мотив за одлазак у свет лежи у новчанику сведочи и чињеница да официр или подофицир за месец дана рада у Африци прими плату која је неколико пута већа него у Србији. Током шестомесечне смене на терену, мировњак може да заради и 20.000 долара.
Влада Србије одредила је да основица за зараде буде 400 долара, па официр чина капетана у мисији у афричкој земљи, попут Чада, месечно зарађује до 3.500 долара, док професионални војник ”изађе” на око 1.000 долара.
Новости