Економија

Србија се налази у предстечајном стању

Члан Фискалног савета, Владимр Вучковић, упозорио је данас да се Србија налази у предстечајном стању због лоше економске ситуације и оценио да нова влада мора одмах по формирању да изврши ребаланс буџета, оствари уштеде у јавном сектору, крене у реструктуирање јавних предузећа и донесе сет реформских закона.

“За време ове нове владе, ако се ништа не уради, можемо да доживимо колапс”, оценио је он гостујуци на Радио-телевизији Војводине.

Како је објаснио, држава мора да се задужује да би финансирала своје послове, али ако се деси да кредитори “спусте рампу” због недостатка поверења, Србија онда мора присилно да смањује јавне расходе, а то значи доношење непопуларних мера.

Вучковић је рекао да тренутни кредитни рејтинг Србије “ББ-” спада у категорију “ђубре рејтинга”, јер значи ризик за потенцијалног кредитора, и то је, додао је, “још једно упозорење да је ситуација у којој се налази земља неодржива и да не уливамо поверење да ћемо на време вратити новац”.

Вучковић је изразио наду да ће Србија добити нову владу која ће идентификовати приоритетне проблеме у држави и да ће стварно почети да их решава, оцењујући да ћемо у првих 10 до 15 дана нове владе знати на чему смо.

Коментаришући јучерашње упозорење шефа београдске Канцеларије Светске банке да Србији неће бити одобрено 250 милиона долара кредита уколико не започне реформе, Вучковић је рекао да то морамо схватити озбиљно, јер подршка Светске банке много значи пред инокредиторима.

Вучковић је напоменуо да су средства за буџет од 250 милиона долара незнатна у односу на пет милијарди евра, колико нам ове године треба за финансирање дефицита и отплату јавног дуга.

Поводом податка да је НБС од почетка године продала 820 милиона евра да би одбранила стабилност динара, Вучковић је оценио да је то “забрињавајуће, јер је ту било и мало политичког момента због настојања да динар буде што стабилнији у предизборној кампањи, што је одраз неповерења у динар”.

“Ми за сада имамо довољно девизних резерви, али долазе године када ћемо све више да враћамо стране кредите и треба чувати те девизне резерве за ‘црне дане’, тако да овај темпо одбране динара сигурно није издржив на дугуи рок”, оценио је Вучковић.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!