Економија

Србија се сваке секунде задужује 121 евро

Први пут ове године, прошлог месеца је у државној каси забележен вишак, саопштава Министарство финансија. Разлог за то су боља наплата ПДВ-а и раст прихода од акциза. С друге стране, за месец дана јавни дуг је порастао за 100 милиона евра и премашио 67 одсто бруто друштвеног производа, преноси “РТС”:

План Владе Србије је да раст задуживања заустави 2016. године, а онда да постепено смањи јавни дуг. У секунди држава се задужује 121 евро, показује груба рачуница. На крају октобра, јавни дуг је премашио двадесет две милијарде и двеста милиона евра. Наредне године, за отплату кредита државе биће потребно око пет милијарди евра, преноси “РТС”.

“Јавни дуг мора да расте и следеће две и три године, јер имамо висок дефицит који не може брзо да се смањи. У најбољем сценарију јавни дуг ће моћи да се заустави тек 2017. године и да након тога почне да пада”, сматра члан Фискалног савета Владимир Вучковић.

Ни у комшилуку јавни дуг није друг. Од 2007. године када је криза почела, у већини земаља порастао је за трећину.

“То јесте тренд, али оно што све те земље чине – улажу напоре у то да дефицит врате у неке нормалне оквире, што ће заправо омогућити смањење јавног дуга”, указује Малиша Ђукић из Београдске банкарске академије.

Реформе и штедња, све то уз аранжман са ММФ-ом, потребно је за први степеник – заустављање задуживања.

“Аранжман са ММФ-ом треба да нам купи време да ми можемо и даље да се задужујемо док сређујемо државу. А да бисмо смањили дефицит, потребна нам је кредибилна политика, а ММФ даје печат таквој кредибилној политици”, каже Владимир Вучковић.

Ипак, стручњаци указују и да је могуће да обавезе измиримо и пре планираног рока.

“Могућа је превремена отплата постојећих обавеза уз повољније задуживање у смислу каматне стопе, што такође може допринети заустављању раста јавног дуга”, подсећа Малиша Ђукић.

До краја године нових задуживања не би требало да буде, јер новца у каси има. Тест за Владине мере и нови буџет биће камата по којој ће се задуживати идуће године. Већи кредибилитет и ефикасност мера значе нижу камату, а тиме и нижу цену јавног дуга, преноси “Радио-телевизија Србије”.

 

РТС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!