ВЕТЕРИНАРИ у Србији воде прави мали “рат”, а повод је расподела терена. Свим силама се труде да уђу у програм који држава финансира, јер представља једини сигуран приход, током целе године за људе у овој струци. И док држава објашњава да је разлог што се сточни фонд смањио, а број ветеринара повећао, струка тврди да се ови послови добијају “испод жита”.
– Пре 20 година, када је сточни фонд био два до три пута већи, програм мера обављао је 117 ветеринарских станица – каже Ненад Петровић, шеф одсека за ветеринарске организације Министарства пољопривреде. – Сада има два пута мање посла, а 312 ветеринарских станица. Ветеринарима се смањио терен, а они од тога живе. Све друго им је трошак.
Ветеринар из Шапца Лука Стевић, каже да расподела терена сваке године иде “глатко”, јер се то обавља на основу тога ко да већи мито онима који то воде. Такве ветеринарске станице добију и до пет пута већи терен него што им припада.
– Државне инспекције, на челу са Управом за ветерину, и преко братских веза завршавају те послове – тврди Стевић. – Све то лако може да се докаже, када се погледа број бодова који се добија правилником који је сачинила Управа за ветерину, и тереном који нам доделе. Ми који радимо “суву” ветерину и квалитетно бринемо о животињама, стекли смо муштерије тако што смо квалитетно радили. Зато станицама које добију терен мимо заслуга, држава плаћа све. Њима ветеринари готово и да нису потребни. Техничари обављају програм мера.
У програм мера које финансира држава спада обележавање животиња, праћење кретања, вакцинација против свињске куге, вађење крви, испитивања на бруцелозу, леукозу и туберкулозу, као и орална вакцинација дивљих животиња.
АМБУЛАНТЕ КОЈЕ НЕ ПОСТОЈЕ
ВЕТЕРИНАРСКА станица “Ај-вет” из Руме конкурисала је за терен њихове општине, и за Ириг, јер тамо нема ниједне активне ветеринарске станице.
– Нашој станици додељена су четири села из иришке општине, али није била објављена одлука о додели терена за румска села – прича Јован Аднађевић, власник “Ај-вета”. – У Управи за ветерину су нам показали предлог одлуке, где нам је комисија доделила седам села у Руми. Послали смо приговор. У одговору је писало да добијамо иста села за општину Ириг и осам румских села. Новим решењем смањили су нам на четири румска села, а остатак је дат некој другој станици, иако смо ми имали више бодова. Када смо добили приступ документима, видели смо да су приложени лажни подаци и да те амбуланте не постоје, а ветеринари немају продужене лиценце.
Ј. СУБИН, Новости
sto ne date da privatni veterinari rade pod istim uslovima kao i ovi veliki?
lepe su vam svinje cuvajte u zdravlje
. i ako si #sns član, tj ljubiš dupe .@avucic … @AgCiki
uvek bilo, Samo sad-kriza, pa jos gore. Dobro se placaju poslovi u okviru budzeta, gde se nista ne radi…
Daju oni privatnim, ali “njinim”!