Србија

Србија: Сигуран само родитељски казан

У Србији, 69,5 одсто младих од 18 до 34 година живи са родитељима. Нови податак за Гиниса, јер је тај просек у ЕУ значајно мањи и достиже 47,9 одсто.

Према мишљењу стручњака, овакве заједнице носе последице по нове нараштаје, нацију и државу.

Млади, према оцени неуропсихијатра др Невене Чаловски Херцог, живе у дечјим собама и, из најмлађег периода ускачу у брачни кревет, прескачући доба одрастања, између детета и зреле особе.

– У Србији нема посла и млади не могу да се одвоје од родитеља. Код њих то ствара фрустрацију, јер чему школовање ако не могу да нађу посао од којег ће живети – објашњава наша саговорница.

Овај феномен дугог живљења у заједници је, према њеним речима, забрињавајућ за психу на више начина, јер генерише конфликте и незадовољство. Специјалиста медицинске психологије Влајко Пановић, указује да је у српској историји било сиромаштва и живота у великим заједницама.

Та породична огњишта су, како објашњава, чувала ближње од невоља, а иако сиромашни, људи су били поносни и достојанствени. Мали животни простор у којем су млади данас, према његовим речима угрожава мир и ставља човека у животни положај тако да је не само физички угрожен, већ нема ни развијену људску толеранцију и стрпљење.

– Млади не могу интелектуално и образовно да се успињу јер им се гуше слободе – закључио је др Пановић.

“Спас” у дијаспори

– У Србији је видно у порасту жеља родитеља да им деца беже у иностранство, не размишљајући о психолошким поседицама по своје потомке. Проблем за Србију је што јој се одлива вредан социјални капитал од 30.000 младих годишње и земља се за читаву једну генерацију не може опоравити – каже др Чаловски.

Д. Декић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!