Економија

Србија срља ка банкроту

Београд — Уколико као држава наставимо да трошимо овим темпом, то је сигуран пут ка банкроту, каже председник Фискалног савета Павле Петровић.

Гостујући у Кажипрсту на Б92 он је рекао да се одмах морају предузети мере јер “уколико јавни дуг настави путању ка небу не би могли да покријемо мањак у буџету, не би могли да се задужујемо, или би морали да се задужујемо по неким већим каматним стопама, значајно би пала производња и све то би проузроковало већи бол него замрзавање плата и пензија у овом тренутку”.

Према његовим речима, фискални дефицит уместо планираних 3,6 одсто бруто-домаћег производа (БДП) премашиће у овој години 5,5 одсто БДП-а, док је јавни дуг већ изнад 60 одсто, а наставиће да расте током ове и у наредној години. Успех би био , каже он, да се ове године стигне бар до 4, 5 одсто БДП-а. 

“Уколико будемо каснили са мерама дошло би до хаотичног смањења свих расхода, плате и пензије падаће доле. Јавне финансије се не налазе у добром стању, дефицит почиње поново да се повећава, самим тим и јавни дуг се повећава, и то је пут који је неодржив”, навео је Петровић и упозорио да уколико се нешто одмах не предузме, јавне финансије у Србији за шест до седам месеци неће бити одрживе. 

Петровић каже да сада има мало више разумевања у влади, у односу на оптимизам у марту када су из владе тврдили да су јавне финансије добре. 

“То није био добар оптимизам, јер смо ми упозоравали да се иде у лошем правцу. Сада се виде и аргументи а ту су и бројеви коју указују на стање. Да су нас послушали у марту можда би неке мере већ биле предузете” 

Како каже, пакет мера које је влада припремила крајем априла није довољан за стање које је Фискални савет идентификовао.

Говорећи о о цени пропуштених прилика због изостанка структурних реформи, Петовић каже да се управо због тога Србија стално враћа у неко кризно стање уместо да уђе у озбиљне, реформске промене пензионог система, јавних предузећа, запошљавања у јавном сектору… 

“Реформа јавног система је основна грешка због које имамо овакву ситуацију. Да су се на време спровеле реформе не би морало да се поново окреће ка контроли пензија и плата. Морате нешто да урадите, да једном прогутате горку пилулу да се не би понављало лоше стање, и да бисте имали добре резултате на дуже стазе”. 

Према речима председника Фискалног савета, не постоји потпуна политичка сагласност да се предузму мере, “хоризонт на коме се доносе одлуке као да је био скраћен”.

 

Б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!