Београд — Србија је од 2014. до почетка фебруара ове године наплатила више од 12 милијарди динара накнаде за коришћење минералних сировина, кажу у ресорном Министарству.
Државни секретар за рударство Синиша Танацковић је изјавио да то представља велики искорак у односу на ранији период.
“Нови закон о рударству и геолошким истраживањима, који је уз помоћ Грас групе направљен много бољим него што је био, омогућио нам је да отворимо широм врата инвеститорима”, рекао је Танацковић на међународној конференцији о минералним ресурсима “Покретачка снага привредног развоја Србије”.
Истичући да Србија спада у земље са разнородним и, са аспекта резерви, релативно богатим минералним сировинама, он је је прецизирао да имамо више од 2.000 различитих рударских појава, лежишта метала, неметала, индустријских минерала, угља, нафте и других геолошких ресурса.
“Тренутно у Србији имамо више од 250 експлоатационих поља где се врши експолоатација од злата, бакра, па до нафте и кречњака. Имамо више од 90 истражних поља, али и преко 120 захтева за нова истражна поља, што је један велики искорак у односу на прошлу и претпрошлу годину”, навео је Танацковић.
Према његовим речима, тренутно је у изради 10 правилника из области рударства и геологије, који ће, како се очекује, ући у примену у првој половини 2017. године, и који су много савременији и у складу са светским стандардима.
“Радимо и правилник за израду лиценци, тако да и рудари једном добију лиценце, да се зна ко има право шта да ради”, истакао је државни секретар.
Такође је рекао да Министарство рударства и енергетике очекује да добије оверу рудних резерви од компаније Рио Тинто, затим оверу резерви код Бора, као и од Балкан Голда у Ибарским рудницима борних минерала.
“Већ имамо оверене резерве Метал Фера на подручју Великог Мајдана, Љубовије, Лознице, и од све четири компаније очекујем да ће у најскорије време отворити руднике, односно поднети захтеве за експолатацију”, поручио је Танацковић.
Оцењујући да је у претходном периоду урађена квалитетна приватизација одређеног броја рудника, пре свега рудника “Рудник Велики Мајдан”, Танацковић је најавио да се у 2017. очекује искорак у том смислу и према РТБ Бору и као и реаорганизација рудника с подземном експолатацијом угља Ресавица.
Танјуг
”Инвеститори” = Пљачкаши
Стока за сићу распродаће све.