Стопа незапослености младих у Србији износи 51,2 одсто, што значи да свака друга млада особа нема посао, изјавио је данас државни секретар у Министарству рада Зоран Мартиновић.
Мартиновић је на конференцији “Млади и планирање каријере” рекао да у Србији око 207.000 младих од 15 до 30 година нема посао, од чега је више од 20 одсто неквалификовано, а око 58 одсто има средње образовање, док је 63,3 одсто без радног искуства.
Према његовим речима, стопа незапослености младих се у последње четири године повећала за 16 одсто.
“Узороци су неусклађено образовање са потребама тржишта рада, висок проценат младих без квалификације, недовољно радних места и велика заступљеност рада на црно”, оценио је Мартиновић.
Он је рекао да је циљ да се у 2013. години подстакне запошљавање младих кроз активне мере запошљавања и пакете подршке младима. Стопа незапослености у Србији на крају октобра била је 22,4 одсто, а како је навео Мартиновић, та анкета о радној снази показала је да је тренд раста незапослености заустављен и смањен за око три одсто и сада се чекају резулати нове анкете у априлу.
“Успех би био да стопа раста незапослености буде заустављена, а да у другој половини године буде и смањена”, рекао је Мартиновић и додао да ће од великог значаја бити и долазк најављених страних инвестиција и креирање повољнијег пословног амбијента.
Мартиновић је подсетио да се на јавни позив локланим самоуправама за учешће у активним мерама запошљавања пријавило 130 самоуправа, које су спремне да издвоје милијарду динара, што је значајан подстицај за незапослене. Заменик директора Националне службе за запошљавање Дејан Миљковић изјавио је да се на евиденцији НСЗ налази 778.000 незапослених и да на посао највише чекају они из васпитно образовне струке, рударства и пољопривреде и то преко три године.
“Посао најбрже налазе фармацеути, електротехничари, информатичари и лекари”, рекао је Миљковић.
Он је поручио младима да пре избора средње школе и факултета размисле да ли ће касније моћи да се запосле и да ли су та занимања тражена на тржишту рада.
Бета