Економија

Србија: Талас поскупљења прети да израсте у цунами

Инфлација од 9,6 одсто у априлу највише ће погодити грађане са нижим и просечним примањима, они немају чега да се одрекну

Иако су цене у трговинама и услуге овог априла у поређењу са истим месецом прошле године веће у просеку за 9,6 одсто, субјективни осећај потрошача је да се оне свакодневно пењу у спиралу инфлације.

Ни тих 9,6 одсто није мало, а то што грађани осећају као велики притисак је чињеница да просек вуку производи и услуге којих не могу да се одрекну – хране, превоза, одржавање станова…

Најугроженији ће бити они са мањим и просечним примањима, где је удео потрошње управо ових група роба и услуга био најдоминантнији и готово да нема простора за раст који диктирају поскупљења.

Тако су у категорији хране, највећи раст имале цене кафе и чајева, 24,5 одсто су скупљи а растом од 23,7 одсто у стопу их прати поврће. Месо, које је талас поскупљења ухватио још на крају 2020. постало недоступније јер су цене више за 19,5 одсто у односу на април прошле године.

Уља и масти плаћамо 17,6 одсто више него лане, хлеб и житарице 13,6 а за млеко, сир и јаја издвајамо 12 одсто више пара. Генерално, храна је скупља 16 а безалкохолна пића 14,1 одсто у односу на исти период прошле године.

Трошкови становања, који такође спадају у категорију оних које је немогуће избећи или смањити, већи су за око шест процената, што на први поглед само не делује алармантно.

Међутим, просек вуче то што је одржавање и поправка у становима скупља за 16,2 процента, цене материјала потребног за то веће су за 17,8 а услуге одржавања за 14,8 одсто, комуналије и електрична енергија су остали на истом, али се не зна до када ће остати тако јер се увелико најављују нове цене струје и грејања док статистика већ бележи раст цена чвстог огрева од 18 процената.

На тржишту су, међутим, већ сада цене угља више за преко 80 одсто док су огревно дрво и пелет скупљи од 30 до 50 процената.

И у сектору транспорта, за гориво се издваја скоро петина новца више него прошлог априла, а за 16,5 одсто скупље је одржавање па је за коришћење и одржавање аутомобила потребно 16,5 одсто више новца. То је утицало и на друмски превоз путника, скупљи је за 5,6 одсто док се цене железничког и авионског превоза, према подацима статистике, нису мењале.

Драстично су поскупеле новине и часописи, чак 36 одсто, у категорији здравља, највећи раст бележе цене стоматолошких услуга, 11,8 одсто а угоститељске услуге скупље су за око десет процената.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
Данас.рс

Један коментар

  1. Jedino ako vlast namerno radi, a koliko se zna kroz istoriju ako cene skoce a korpa potrosaca i plata ista i dodje do razlike 30,40 posto proglasava se sankcioni kolaps kao 90 tih, slobodna trgovina, bez poreza,akciza na robu i usluge i za hranu, menjacnicu, robu, uslugu, energente, u suprotnom je namerno unistenje ljudi ili sto bi rekli koron 2 djavo i satanisti nastavljaju pod drugim desavanjima a nastavak i cilj isti..zato i istok i juzna Amerika,Usa(deo) ne zele te vrednosti

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!