БEOГРAД – Скоро трећина породица у Србиjи са више од двоjе деце у ризику jе од сиромаштва, показало jе истраживање вишеструких показатеља положаjа жена и деце из 2014. године, а наводи се у Извештаjу УНИЦEф-а „Стање деце света“, коjи jе данас обjављен.
Истраживање jе показало и да jе дошло до погоршања ухрањености наjсиромашниjе деце – 14 одсто њих заостаjе у расту, док jе свако десето дете млађе од пет година из ромских насеља потхрањено.
Само половина наjсиромашниjе деце узраста од 6-23 месеца добиjа наjмање 2 млечна оброка дневно, а стопа смртности одоjчади у ромским насељима скоро jе двоструко већа у односу на национални просек.
Tек половина деце у Србиjи похађа неку врсту програма учења у раном детињству – само девет одсто наjсиромашниjе деце и шест одсто деце из ромских насеља узраста од 3-5 година иде у вртић, у односу на 82 процента деце из наjбогатиjих домаћинстава.
Свако четврто jедногодишње дете се физички кажњава, а скоро 40 одсто деце узраста од 10-14 година изложено jе насилним методама дисциплиновања код куће.
Jош увек jе широко распрострањено веровање да jе за децу са физичким или сензорним сметњама у развоjу и инвалидидтетом боље да иду у специjалне школе, таj став има 52 одсто становништва, док 68 одсто исто мисли и за децу с интелектуалним сметњама.
У извештаjу се указуjе да улагање у наjугрожениjу децу може обезбедити директне и дугорочне користи – у просеку, свака додатна година школовања детета повећава његову зараду када одрасте за око 10 процената, а свака додатна година школовања коjу заврши млада особа у некоj земљи, доприноси опадању стопе сиромаштва у тоj земљи за девет процената.
Mере коjе могу помоћи да се изjедначе шансе за децу су интегрисана решења за изазове са коjима се деца суочаваjу, иновативни начини за решавање проблема, правичниjа улагања и веће ангажовање заjеднице.
У Извештаjу се указуjе и да ће 69 милиона деце умрети од узрока коjи се углавном могу спречити, 167 милиона деце ће живети у сиромаштву, а 750 милиона жена ће се венчати jош у детињству ако се актуелни трендови наставе до 2030. године, до када jе предвиђено да се остваре Циљеви одрживог развоjа – осим ако се свет у већоj мери не фокусира на тешкоће са коjима се суочаваjу наjугрожениjа деца.
Према речима извршног директора УНИЦEф-а Eнтониjа Леjка, ако се стотинама милиона деце ускрати jеднака шанса у животу, угрожава се њихова будућност, али и будућност друштава у коjима живе.
„Имамо избор, да уложимо у ову децу сада или да допустимо да наш свет постане jош неправичниjи и подељениjи“, рекао jе Леjк.
У извештаjу се истиче да jе остварен значаjан напредак у спасавању дечjих живота, уписивању деце у школу и избављању људи из сиромаштва, као и да су стопе смртности деце млађе од пет година на глобалном новоу више него преполовљене од 1990. године,.
„Дечаци и девоjчице похађаjу основну школу у подједнаком броjу у 129 држава, а броj људи коjи живе у екстремном сиромаштву широм света скоро jе упола мањи него што jе био током 90-тих година прошлог века“, стоjи у извештаjу.
Mеђутим, у извештаjу се указуjе да таj напредак ниjе био уjедначен ни фер, jер наjсиромашниjа деца имаjу двоструко веће шансе да умру пре свог петог рођендана и да буду хронично потхрањена него наjбогатиjа деца.
„У великом делу jужне Aзиjе и подсахарске Aфрике, деца коjу рађаjу необразоване маjке имаjу три пута веће шансе да умру пре него што напуне 5 година, него деца коjу рађаjу маjке са средњом школом, док девоjчице из наjсиромашниjих домаћинстава имаjу 2,5 пута веће шансе да се удаjу док су jош деца него девоjчице из наjбогатиjих домаћинстава“, наводи се у извештаjу.
Иако образовање има jединствену улогу у изjедначавању шанси за децу, броj деце у свету коjа не похађаjу наставу jе порастао од 2011. године, а значаjан део оних коjи иду у школу тамо ништа не науче.
Oко 124 милиона деце данас не иде у основну школу нити похађа ниже разреде средње школе, а скоро двоjе од петоро деце коjа заврше основну школу нису научила да читаjу и пишу, као ни основне рачунске операциjе, наводи се у извештаjу.
Танјуг
Živim u ubeđenju da ni ovi pokazatelji nisu potpuno precizni. Garantovano preko 50% dece i njihovih roditelja živi u bedi i siromaštvu!!
Srbski premijer ovaj užasavajući podatak predstavlja kao njegov najveći doprinos i uspeh prema građanima Srbije!! On se ovim i ovakvim podacima ponosi, ne prestajući sa samohvalom. Toliko je zadovaoljan što, iz godine u godinu njegove vlasti, podiže siromaštvo, a time i smrtnost građana Srbije!! Ne prestaje da se samozadovoljno, pri iskazivanju ovih podataka, smeje!! Odavno je njegov osmeh prerastao u ovoreni podrugljivi smeh!! Ne može, a sada više i neće, da sakrije svoje ushičenje što, i kako, ga građani Srbije mukom slede ka njihovoj propasti, dok se on sprdači sa njihovim životima!! Iskreno samo ludaci mogu da slede i idu u susret svakojakim poniženjima, da trpe besomučna svakojaka mentalna i fizička iživljavanja nad sobom. Očigledno je, pored njegove morbidne osobine da uživa u patnjama građana Srbije, i svestan da pod sobom ima gomolu bolesnih i neupotrebljivih ludaka, te zbog toga i ne mari za ogromno i neljusko siromaštvo građana Srbije, koji iscrpljeni glađu i psihološko-mentalnim mukama umiru na svakom koraku!!!!
Pogledajte njegovu radost dok bolesnim i ludim građanima Srbije saopštava smanjen deficit u budžetu, dok govori o povećanom broju zaposlenih, o privrednom rastu usled brojnih inostranih investicija, o Srbiji kao budućem ekonomskom, privrednom, finansijskom lideru na Balkanu i u Evropi!! Kako je on duboko i potpuno svestan da je svaka njegova reč laž, pa čak, i da su i ptice na granama svesne toga, a i da pod sobom ima i upravlja suludim građanima Srbije, onda i nije čudno što je sebi dao za pravo da uživa u svom sadizmu i svom samoljublju!! Frapantno, ali istinito, prvi i glavni krivci za rasplamsavanje njegovog sadizma, silovanje nacije i Srbije, nisu njegovi pajtosi kriminalci, u i na svim nivoima, nego besvesni i indolentni, na svoju propast, mase građana Srbije!!
Tužno, da tužnije ne može biti!! Strašno da strašnije ne može biti!!!