Економија

Србија у 2015. увезла 14.000 тона смрзнутог свињског меса, 257 пута више него 2014.

СРБИЈА је ове године увезла чак 257 пута више смрзнутог свињског меса него 2014. Из иностранства нам је лане стигло 55 тона залеђене свињетине, а од почетка ове године чак 14.000 тона. Добра вест је да је драстично опао увоз месног отпада, односно “меса треће категорије”, али су количине које нам пристижу и даље велике. Подаци Управе царина показују да је вредност увоза свињског меса које нам стиже из Шпаније, Мађарске, Немачке и Румуније премашила 32 милиона евра.

Некадашњи шеф катедре за управљање, безбедност и квалитет хране на Пољопривредном факултету професор Радомир Радовановић, каже да је “отпад” јестиви пратећи производ, од ког се праве кобасице, виршле, паризери…

– Држава ништа не ради да унапреди сточарску производњу – истиче професор Радовановић. – Само причају о повећаном броју стоке, али је тај број занемарљив. Немамо довољно стоке, а и то што имамо је скупо. Зато не треба да чуди што власници месних индустрија увозе месо из ЕУ и Јужне Америке. То месо је много јефтиније, па га убацују у производњу. Зато килограм виршли може да кошта 200 динара. Када би се то правило од јунећег бута, видели би да не може да кошта толико. Цена је добар показатељ чега има у прерађевинама.

Професор Радовановић не сумња да је увезено месо, примарно, произведено квалитетно, јер већина иностраних произвођача има фантастичне хигијенске, санитарне и техничке услове.

– Проблем је у дистрибуцији меса – каже професор Радовановић. – Када је кренуло из Бразила и Аргентине, смрзнуто, бродом, ко зна шта све може да се деси. Од квара расхладних уређаја, одмрзавања, поновног замрзавања. Ту је главни проблем. Наше тржиште је прилично скромно, јер не треба само да се гледа Београд и куповна моћ Београђана. Увозно смрзнуто месо, уколико је у комаду, често заврши у пушници месних индустрија. Када купе крупно и јефтино смрзнуто месо, праве пршуту. Оно што је уситњено иде у прераду и кобасице. Пилеће смрзнуто месо се не одмрзава, јер би то био велики губитак масе, већ се сва та пилетина машински откошћава и иде у прерађевине. Има случајева и када се месо одмрзава, па продаје. Инспекција је таква каква јесте, а има их и мало.

Према подацима Управе царине, Србија је увезла око 92 тоне живинских “отпадака”, у вредности од 76.000 евра, док је извезено више од 56 тона. Ова врста робе се увози из БиХ и Хрватске, а извози у БиХ и Македонију. У нашу земљу ушло је и око 1.260 тона говеђих и свињских отпадака, чија је вредност више од 918.000 евра. У истом периоду извезли смо више од 2,5 тона ове робе.

УВОЗНИЦИ

НАЈВЕЋИ увозници смрзнутог свињског меса су “Трлић”, “Матијевић”, “Неопланта” и “Златиборац”. Највећи увозник свежих кокошијих отпадака је “Костас А Захарија”. Говеђи и свињски отпаци највише се увозе из Немачке, Мађарске, Грчке и Румуније, а извозе у Хонгконг, на Кипар, у Вијетнам и на Тајланд. Највећи увозници су “Костас А Захарија”, “Гомбит”, “Бифтек радња за клање стоке Милош Радојевић” и “Трлић” – показују подаци Управе царине.

Када је реч о увозу смрзнутог говеђег меса, у Србију је стигло 797 тона, док смо извезли 418 тона. Највећи увозници су “Хави логистик” из Гроцке и “Златиборац”.

ЗАМРЗНУТО КАО СВЕЖЕ

 НАША држава је увезла око 7,5 милиона килограма машински сепарисаног меса, тврди ветеринар и некадашњи републички санитарни инспектор Мирослав Стојшић. – То су млевене шије, тртице, леђа и вратови – објашњава Стојшић. – Тим увозом само уништавају сточни фонд. Смрзнуто месо иде само у прераду, али су га једно време продавали и као свеже. Машински сепарисано месо је најопасније. А оно иде у паризере, виршле и кобасице.

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Радо бих професора Радомира Радовановић назвао стоком, али тиме би увредио стоку. Наши сељаци не могу да продају своје товљенике а он тврди да нема довољно стоке у Србији. Због увоза залеђеног меса са истеклим роком трајања наши сељаци морају да продају свиње испод тржишне цене.
    Увоз робе са запада, је дозвољен због наших тајкуна који зарађују на увозу, а рекет плаћају Вучићу и његовој камарили., а не због притиска ЕУ.

  2. Deviza: JEDIMO REGIONALNO – vazi ovde gde zivim, sto znaci i nezatrovano, jer se kontrolise! Ovde gde ja zivim, nema ni M² neobradjene zemlje… Kada vozim autom, samo mirisu njive nocu na izvadjen mlad luk isecen kupus, kako bi sutra bilo sveze u samoposlugama! SRAMOTA ZA SRBSKOG SELJAKA – sto se nije izborio za svoja prava i sto su ostavili hektare neobradjene i zapustene zemlje!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!