Србија

Србија у групи земаља „непотпуне демократије“, нема побољшања

Србија се по нивоу демократичности и даље сврстава у непоптуне демократије и у 2018. години не бележи никаква побољшања у овом пољу, а највећи проблеми остају функционисање Владе и неразвијена политичка култура, показују најновији подаци мерења индекса демократичности Економиста, а преноси портал Демостат.

Индекс демократичности у Србији у 2018. години био је 6,41 од могућих 10, што Србију сврстава у ред делимичних, односно непотпуних демократија, резултати су истраживања стручног тима Економиста објављени почетком ове године. У поређењу са ранијим годинама, од прошле године у Србији нема никаквих побољшања, а то представља пад у односу на резултате из 2014. и 2015. године, када је овај индекс био највиши од када се бележи и износио је 6,71 за Србију.

Овогодишњи подаци индекса демократичности стављају нас на 63. место од укупно 167 држава у свету у којима је Економист вршио анализу. Према индексу демократичности, земље се деле у четири групе са две подгрупе а то су, ауторитарно друштво, „хибридни режим“ односно нелиберална демократија, непотпуна демократија и потпуна демократија.

Србија се годинама уназад налази у трећој категорији – непотпуна демократија и њеној подгрупи са мањим индексом демократичности – од 6 до 7.

Термин непотпуна демократија означава нације где је изборни процес оцењен као фер и слободан и основне слободе се начелно поштују, али изражени су проблеми као што је кршење медијских слобода и слично. Земље које спадају у ову групу имају значајне проблеме у другим аспектима демократског уређења, што подразумева недовољно развијену политичку културу, низак ниво учешћа грађана у политичким процесима и проблеме у функционисању власти и администрације.

Индекс је заснован на 60 индикатора груписаних у пет различитих категорија које мере демократичност изборног процеса и плурализам, функционисање Владе и државног апарата, ниво политичке партиципације, политичке културе и грађанске слободе са поштовањем људских права.

Kако је наведено, оцене Србије у овим категоријама прилично варирају од високе оцене за демократски изборни процес и плурализам где је дат индекс од 8.25, знатно лошије оцене су за функционисање Владе и државног апарата где је индекс 5.36.

Политичка партиципација, односно учешће грађана у демократским и политичким процесима, што подразумева доношење политичких одлука које непосредно утичу на живот грађана је такође са нижом оценом од 6.11, док је најлошије оцењен ниво политичке културе – однос између политичких актера, њихово међусобно поштовање, али и знање грађана о сопственим политичким правима и обавезама. За ту ставку Србија је добила оцену 5.00 од укупно 10.

Нешто бољи резултати у Србији измерени су за последњу групу индикатора који се односе на грађанске слободе и гарантовање људских права и слобода, где смо добили оцену 7.35, преноси Демостат.

Низак ниво политичке културе од земаља у окружењу бележи се још и у Албанији, Црној Гори и Македонији, најгора ситуација је у Босни и Херцеговини, а и укупне оцене демократичности у овим државама су знатно лошије па се сврставају у „хибридне режиме“.

У категорију потпуних демократија спадају државе које и по бројним другим критеријумима важе за најуређеније – прва је Норвешка, а редом је прате Исланд, Шведска, Нови Зеланд, Данска, Ирска, Kанада, Финска, Аустралија, Швајцарска, Холандија, Луксембург, Немачка, Велика Британија, Уругвај, Аустрија, Маурицијус, Малта, Шпанија и Kостарика.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Divljalo to, divljalo, bez granica, pobesnela, pomahnitala rulja pedera, pederusa, drolja i dronfulja svih vrsta, bez stida i srama, manijaka, sizofrenicara, pljackasa i veleizdajnika koje niko ni po cemu zapamtiti nece, jednostavno ce ih baciti u djubre, pa umislila da je besmrtna, granice nisu imali u svom divljanju i unistavanju Srbije i pljackanju naroda, ali svemu dodje kraj, pa tako i faraonu umisljenom mahnitome.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!