Економија

Србија у групи земаља са минималном транспарентношћу буџета јер лопови крију колико краду од народа!

Србија је пала за осам места и налази се на 70. месту од 117 земаља у међународном истраживању Индекс отворености буџета, саопштила је данас Транспарентност Србија (ТС).

Србија је у истраживању за 2019. годину оцењена са 40 поена, од максималних 100, а последица овог пада је сврставање у групу земаља са „минималном транспарентношћу буџета”.

Оцена коју је Србија добила је пет поена нижа од светског просека и за три поена мања у односу на истраживање о транспарентности буџета за 2017. годину, када је имала готово 43 и налазила се на 62. месту на листи.

Од земаља у региону које су оцењиване, само Босна и Херцеговина има лошији скор (33), Северна Македонија је за нијансу боља (41), док је најбоље рангирана Бугарска са скором 71, Хрватска и Словенија имају скор 68, Румунија 64, Албанија 55 и Мађарска 45, преноси Бета.

Србија је далеко најлошије оцењена у погледу учешћа јавности у креирању буџета, са само 2 поена (светски просек 14), а оцене за Србију су изнад светског просека једино у категорији ревизорског надзора (57), што се такође сматра ограниченом отвореношћу буџета.

„Значајан ниво транспарентности буџета” ове године је досегла 31 држава, са скором од 61 и више, а свега њих шест има више од 80 поена. На врху листе су Нови Зеланд и Јужноафричка Република (87) и Шведска (86). С друге стране, чак три земље имају скор нула – Јемен, Венецуела и Коморска острва, док Катар има оцену 1, а Судан и Алжир по 2.

Оцена Србије је могла бити боља да су Влада и Скупштина поштовале своје законске обавезе и рокове из буџетског календара приликом припреме буџета за 2019. годину и разматрања завршног рачуна, преноси ТС.

Да би Србија повећала отвореност буџета, поред поштовања буџетског календара, неопходно је такође да Влада почне да припрема полугодишњи извештај о извршењу буџета у складу са међународним стандардима, а Скупштина Србије да активније прати извршење буџета, утицај нових закона на јавне финансије, остваривање препорука ДРИ и да расправља о Фискалној стратегији и анализама Фискалног савета.

Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!