Србија

Србија у оковима беде (2): Тањир спаса за убоге

Ушушкана на београдском Дорћолу, у Француској улици налази се највећа црквена народна кухиња, која сваког дана нуди топли оброк свим невољницима које је беда притисла. Убоги и гладни почињу да пристижу пре 11 сати када почиње служење хране.

Поред кухиње на Дорћолу, храна се дели и на Карабурми, Звездари, Старој Бежанији и Жаркову.
Обед у црквеној кухињи за многе је једини који ће појести у току дана. Оброк почиње и завршава се молитвом, а у току јела сиромашнима се чита “Охридски пролог” Светог владике Николаја Велимировића.

– Топли оброк може да добије свако, овде није потребан ниједан документ као доказ о сиромаштву. Ко год дође биће нахрањен, нико неће отићи гладан. Сиромашнима дајемо и лекове, а три пута годишње и пакете који укључују огрев и уџбенике. За породице са малом децом спремају се ствари потребне за бебе. Деца овде могу да се спремају за пријемне испите, да уче руски, грчки, немачки и енглески језик, постоји и здравствено саветовалиште, лекарска помоћ – прича наш саговорник.

У кухињи сви раде волонтерски, а храна се обезбеђује донацијом људи добре воље и великог срца. Кад су новинари “Вести” посетили кухињу био је петак, дан када се пости. На менију је била боранија са похованом сојом, а кухиња крцата. Има болесних, инвалида, бескућника, ратних ветерана.

Обилни оброци

Зоја Буврић живи са 13.360 динара или око 113 евра месечно. Превалила је шездесету годину, па не може да ради, а нема ни свој кров над главом. Собицу плаћа 60 евра. Оброк који поједе у кухињи јој је једини у току дана.
– Да није цркве, не би ставила кашику у уста. Оброци су обилни, у време мрсних дана на менију се нађе месо и укусни батак. Ма нек’ је пун тањир – каже Зоја.

Долазе млади, стари, мушкарци, жене, у изношеној и поцепаној одећи…

Томислав Андрејевић има седамдесетак година и на Дорћол долази свакодневно. Са пензијом од 28.000 динара, што је око 240 евра, каже не може да изађе на крај. Радио је у предузећу Ауто-пут, а сада нема довољно за лекове и храну. Саша Имеровић живи од инвалиднине од 14.000 динара или око 120 евра.

– Немам године за пензију, радио сам у Обући Београд у Земуну. Због телесног оштећења престао сам да радим. Нисам се предавао, па сам наставио да радим на црно. Радио сам код газде који ми је остао дужан 600 евра. Питао сам у суду да ли могу да наплатим дуг, а они ми кажу: “Радио си на црно, па нема доказа” – јада се Саша.

Драган Адамовић из Двора на Уни, који је био на ратишту од првог до последњег дана, живи месечно са 30-ак евра помоћи.

Волонтери у кухињи вредно раде, а ко тражи, сипа му се и тањир више. Волонтерка Драгица Атанасковић долази сваки дан из Винче да послужује храну. Док сипа топлу боранију, каже да јој не пада тешко да се труцка сат, сат и по аутобусом до центра престонице да би послужила убоге. Помоћ другима јој, вели, испуњава душу, а на питање да ли је пензионерка, Драгица као из топа одговара да је мајка десеторо одрасле деце.

Послуживање хране иде брзо. Људи дођу, седну и једу, а они за које нема слободног места, стрпљиво чекају у ходнику или у дворишту. На крају сви оду сити, а већ сутрадан нешто пре 11 сати поново се гладни и забринути тискају испред црквене кухиње.

Сутра – Србија у оковима беде (3): Милионери сиротињи не верују

Н. С. Прерадовић – Вести

фото: В. Секулић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!