Србија

Србија у оковима беде (3): Милионери сиротињи не верују

Социјалне и економске неједнакости представљају једну од најважнијих препрека за одржив развој наше земље. Србија је земља великих социјалних неједнакости, на једној страни имамо изузетно богате грађане који уживају у прекомерном луксузу, док на другом крају имамо људе и читаве породице који једва преживљавају, каже у разговору за „Вести“, Слободан Цвејић, професор социологије на Филозофском факултету Универзитета у Београду.

Имућни возе најлуксузније аутомобиле, школују децу на престижним европским универзитетима и живе у вилама. Посебан проблем представља концентрација сиромаштва у неким регионима и друштвеним групама. Србија има највеће регионалне разлике у развијености у Европи. Стопа ризика од сиромаштва у Београду је око четири одсто, док је у Тутину, општини у Рашкој области, тај проценат чак 68 одсто, значи 17 пута више!

– У Београду имате велик број доларских милионера, и средњу класу са пристојним приходима, док негде у околини Тутина сеоска домаћинства преживљавају одгајајући две козе или овце – сликовито објашњава Цвејић.

Велики проблем је и огромна беда ромске популације.

– Процењује се да чак 80 одсто Рома живи у ризику од сиромаштва, а они чине званично два одсто становништва наше земље или око 147.000, према попису из 2011. године. Према незваничним проценама ромских активиста и организација које се баве ромским питањем, тај број је дупло већи, око 300.000, али не желе сви да се отворено декларишу као Роми током пописа – каже наш саговорник.
Сиромаштво и социјална искљученост Рома се обнављају како због њихове лоше образованости и неактивности, тако и због тзв. стакленог плафона, наставља наш саговорник. То су дискретни и тешко ухватљиви поступци представника институција и већинског окружења којим се Ромима отежава да се интегришу у друштво: похађају школу, запосле се, обезбеде пристојно становање.

Једна пензија на три генерације

– Неки породице где живе и по три генерације имају само једну пензију на располагању као директан новчани приход. Наравно да би преживели људи раде и на црно, али такви послови су увек ризичнији и крше разна права које би запослени требало да имају – каже Цвејић.

Н. С. Прерадовић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!