Фељтон

Србија у раљама беде (2): Куће на добошу

У народним кухињама у Србији храни се 40.000 душа, а та бројка била би и десет пута већа да има пара за отварање нових, јер гладних уста све је више.

Ненад Иванишевић, државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, обелоданио је да у просеку социјална новчана помоћ по особи 5.000 динара месечно или око четрдесетак евра. Дакле, убоги сиромах мора да прегура дан са 166 динара или 1,3 евра!

Просечна плата у Србији износи око 368 евра, а све што зараде грађани Србије дају за храну и комуналије. Велики број грађана није у стању да плати основне трошкове попут грејања, воде или струје, па доста Срба са зебњом ишчекује извршитеље који плене ствари.

Све чешћи су наслови у новинама “Због дуга за грејање – заплена стана”, или “Због неплаћене струје – намештај на добошу”… Поражавајући је податак да просечна потрошачка корпа кошта 544 евра, што значи уколико је само један супружник запослен, породица није у стању да се поштено прехрани, а камоли да скрпи крај с крајем.

Плате у региону

Србија 368 евра
Црна Гора 505 евра
Хрватска 740 евра
БиХ 401 евра
Македонија 244 евра
Словенија 1.000 евра

Економиста Бранко Драгаш каже да су беда, чемер и апатија одавно захватили ове просторе, а према његовој процени чак 60 одсто грађана Србије живи на граници тоталног сиромаштва.

– Ова Влада је земљу довела на границу банкрота, а наши политичари све економске проблеме “решавају” новим кредитима. Нико не мисли на отварање нових радних места и подизање мизерног стандарда грађана. Од овог не може горе – уверен је др Драгаш.

Према његовим речима, додатно тешком стању у Србији допринеле су и банке које се, како он истиче, баве зеленашењем. То је нарочито дошло до изражаја у случају грађана који су узели кредите индексиране у швајцарским францима. Списак грађана и малих фирми који не могу да отплаћују узете кредите све је дужи. На добош одлазе станови, куће, викендице, плацеви, пословни простор, њиве, шуме, машине, аутомобили… У муци нису само кредитно задужени, него и жиранти, најчешће најближа родбина, пријатељи, кумови.

Социолог Милан Николић каже да грађани све теже живе, одлажу плаћање рачуна јер немају довољно новца ни за основне ствари.

– Људи су на рубу егзистенције, беда никад није била већа, па људи немају довољно новца ни за храну. То је жалостан моменат за цело друштво – каже др Николић.

Србија у цифрама

Најнижа плата – 16.800 динара (136 евра)
Просечна плата – 45.281 динара (368 евра)
Незапосленост – 19 одсто
Минимална потрошачка корпа – 34.885 динара (283 евра)
Просечна потрошачка корпа – 66.924 динара (544 евра)

Ни комшијама није боље

У БиХ већина становништва је сиромашна. Према подацима документа “Напредак у реализацији Миленијумских развојних циљева у БиХ”, 15 одсто становништва живи испод апсолутне линије сиромаштва што значи да на располагању имају мање од 235 КМ (117,5 евра) месечно. У релативном сиромаштву живи 20 одсто грађана БиХ, односно са мање од 416 КМ (208 евра) месечно. То значи да је свако шесто домаћинство у БиХ сиромашно. Процене Агенције за статистику БиХ, засноване на Анкети о потрошњи домаћинстава, говоре да је сиромаштво израженије у Републици Српској где је готово сваки пети становник сиромашан. Најнижи ниво сиромаштва установљен је у Дистрикту Брчко где скоро сваки седми грађанин живи у релативном сиромаштву.

Сваки пети грађанин у Хрватској је у ризику од сиромаштва и то су службене бројке. Свако пето дете у Хрватској је сиромашно. Код грађана старијих од 65 година то је сиромаштво још чешће – чак у 24 одсто случајева. Према европској методологији, прихваћених у Хрватској, ризик од сиромаштва представља границу при којој четворочлана породица има 4.100 куна (546 евра) месечно. То је недовољно за трошкове режија, образовања и остале потребе.

Сиромаштво влада и у Црној Гори, а чак 10.000 пензионера прима месечно мање од 100 евра. Просечна плата у Црној Гори је 505 евра. Она је скоро упола нижа од минималне потрошачке корпе која месечно кошта 809 евра. У Црној Гори посао нема 31.500 људи.

Поражавајуће чињенице приметио је и ММФ, који је недавно саопштио да се сиромаштво у земљама западног Балкана последњих седам година највише повећало у Црној Гори, Албанији и Србији.

Сутра – Србија у раљама беде (3): Ратни херој пушио пикавце

Н. С. Прерадовић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. sve te kuće će ici izbeglicama iz sirije sve to soroš kupuje koji ste vi glupsoni ili ste glupi i slepi da vi nevidite dalje od nosa.e tako je polako i kosmet odlazio šipcima tako će i srbija polako ovim koji ce da uzvikuju alahu ekber

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!