У Србији је прошле године прописано 5,75 одсто рецепата више и издато 5,4 одсто више кутија лекова него годину дана раније, што чини 84,2 милиона паковања медикамената.
Према подацима Републичког фонда здравственог осигурања, то значи да је сваки од 3.608.860 осигураника, који су узимали терапију о трошку, РФЗО за годину дана подигао по 23 кутије лека. Тај податак обухвата само медикаменте који су узимани на рецепт, што не обухвата лекове које грађани сами узимају.
Стално повећавање потрошње лекова, а тиме и трошкова терапије, стручњаци објашњавају порастом оболевања од готово свих хроничних болести. Али, има и оних који упозоравају да се код нас лекови прописују “широке руке”, а најчешће се олако конзумирају антибиотици.
За том врстом терапије посеже се чак и када су обичне инфекције и прехладе у питању, па тако подаци показују да је сваког дана на терапији антибиотицима 37 од 1.000 становника Србије, што нашу земљу ставља на сам врх европских земаља по прописивању антибиотика деци и одраслима.
Поређења ради, подаци показују да се антибиотици у нашој земљи скоро пет пута више прописују него у Холандији, четири пута више него у Шведској, два и по пута више него у Великој Британији и дупло више него у Немачкој.
Економски онлине