Србија

Србија увезла 35.000 тона најлошијег меса

Од кланичара из Европске уније у прошлој години повећана куповина такозваног прехрамбеног отпада. Контроле квалитета није било пет година

Водеће српске месне индустрије су током 2014. године из иностраних кланица увезле око 35.000 тона најлошијих јестивих делова меса најгорег квалитета. То показују подаци Управе царина. Реч је о отпаду, који може да се користи у исхрани и који завршава на нашим трпезама кроз месне прерађевине.

Реч је о деловима кланичне прераде и то све искључиво спада у трећу категорију меса. У то се убрајају вратови, леђа, тртице, врхови крила, поткожне свињске масноће, кожура, црева, изнутрице, које се у Србију најчешће увозе из Белгије, Шпаније, Немачке, Мађарске, Словеније.

Остаци живине, свиња, јунади нису дозвољени у таквој форми за продају у месарама, већ они морају искључиво да имају термички третман у индустрији.

– То је најјефтинија сировина и сигурно је има више у домаћој производњи него што се увози – каже за „Новости“ Синиша Котур, начелник Одељења за међнародни промет и сетификацију Министарства пољопривреде. – Ту су и оштрије контроле, јер је склонија квару, па захтева посебан режим обраде. Иако је квалитативно лошија, и даље представља месо и анимални протеин. Производи од тих сировина морају да имају назначено то на својој декларацији. Машински сепарисано месо такође мора да се нагласи. Јесте најјефтинија сировина и то су најјефтинији производи.
Професор Радомир Радовановић, некадашњи шеф катедре за управљање, безбедност и квалитет хране на Пољопривредном факултету, такође потврђује да је спорна класификација, јер нешто што је означено као „свежи свињски отпад“ не мора априори да значи да је и за бацање.

– Ту има кожица, ситног меса које настаје приликом обраде меса, тетива и везивног ткива – каже професор Радовановић. – То се све користи, али је питање колико и у којим количинама. А контроле су прилично слабе. Људи треба да се запитају да ли је могуће направити виршлу за 120 динара, ако је сировина дупло више.

Професор Миладин Шеварлић каже да је кључно питање за које потребе се увозе те робне групе отпадака из индустрије меса:

– Надлежне инспекције треба да преконтролишу садржај тих производа и да ли одговарају стандардима квалитета. Те податке треба објавити, да би грађани избегавали те производе.

Председник Националне организације потрошача Србије Горан Паповић каже да многе ствари које се увозе вређају достојанство самих потрошача. Он је навео да је проблематичан правилник о месу и да у земљи није регулисана категоризација меса.

– Тренутно у држави нема довољно новца и разумевања да и удружења потрошача раде редовна упоредна испитивања квалитета хране – тврди Паповић и додаје да у Србији таквих контрола није било у последњих пет година.

У Привредној комори Србије ПКС наглашавају да постоји подзаконски акт, усклађен са ЕУ, који регулише квалитет и здравствену безбедност производа у кланичној индустрији. То је Правилник о квалитету уситњеног меса, полупроизвода од меса и производа од меса, у ком су детаљно разрађене технологије, састав производа, минимална и максимална концетрација сировина, додатака и адитива у одређеном производу. Рецимо, шта и колико садржи паштета, чајна кобасица или барена кобасица…

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

    1. epa onda zbog cega srbskim seljacima se vrsi ucena dajeimse samo srkavica za njihov trud za jednog teleta trci 3 meseca ina kraju ni 300 eura nemoze da dobije a 200 dao za hranu eonda vi beogragani jedite kazete jevtinije u prodavnici nego vase seljacko ……..

    2. Nisam siguran da je najskuplja ali po plati verovatno jeste ,Moze li mi neko reci zasto niko ne ide na selo i nabavi mesa ,Isto verujem da je i velika cena prevoza tog uvoznog mesa .STVARNA CENA SVIH PROIZVODA JE ONOLIKA KOLIKO KUPAC ZELI DA PLATI .

    3. Miodrag Sulejic, не само пропорционално плати…. тако да много пара за отров и смеће… али захвалимо се и шупљоглавцима и петом октобру…

  1. Odlično Srbija je poznata po tome da uvozi tone đubreta kad neko nema gde da se otarasi đubreta samo ga kokne ovde i sve super i još za to dobije pare i plivamo u đubretu gušimo se sve nam je zagađeno svim i svačim tehnikom starim uređajima automobilima plastikom kesama ma svega ima deponija sveta UŽAS

  2. Zlatiborac ima 4 vola na Zlatiboru, I snadbeva celu Srbiju naravno i izvozi meso!!!!! Al reklama je reklama, ZDRAVO JE ONO STO SAMI ODHRANITE,NARAVNO GRADJANI SU PRINUDJENI DA KUPUJU TIME SU I NAJUGROZENIJI, U OVOM SISTEMU PREVARA.

  3. Kupujte od Srbski Seljaka i na pijacama od seljaka stase pravite mutavi neznate daje Hrana na selu?Ocete gradove?Eto tamo gazde bacaju slugama strvine-labine Budi na selu domacin jedes ko Covek jebiga treba raditi samo.Kako brzo zaboravili Selo ilovaca jos iza usiju ponasajuse neki ko dasu englezi neshvatu dasu samo sluge u gradovima i gazde na drugoj strani.

  4. a sta to ima da cudi!!!mi smo zemlja za takve stvari!!!na nama ispituju sve i svasta od mesa preko elektronike do vakcine za decu!!!srbija je kao poligon za testiranje pa ako proba uspe ok a ako ne nikom nista!!!kolateralna steta se ne racuna!!!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!