Србија

Србија заборавила свог великана

Мада се данас навршава два века од рођења оца српске ботанике и једног од најпризнатијих светских научника, Јосифа Панчића, у Србији ће овај датум бити обележен тек полагањем цвећа студената биологије испред његове бисте у Студентском парку у Београду, и то без присуства иједног званичника државе.

У Бироу за односе са јавношћу Владе Србије немају никакву најаву да би неко из врха одлазеће Владе могао да увелича овај дан, а истоветна ситуација је и када је реч о председнику Србије који нигде није позван.

Према доступним подацима, двеста година од рођења Панчића ће бити обележено и научним скупом у Одељењу Српске академије наука и уметности у Нишу.

Да апсурд буде још већи, тек мала група планинара ће се данас поклонити сенима Панчића у његовом маузолеју на Копаонику.

Али, да би то учинили они су претходно морали да траже специјалну дозволу Министарства одбране, јер се овај маузолеј већ годинама налази унутар строго чуваног војног објекта.

– Када су планинари 1950. године на својим раменима посмртне остатке Панчића носили до врха Копаоника, нико није ни слутио да ће се маузолеј у коме је сахрањен, од 2001. године наћи тик уз радарски центар Војске Србије. Од тада је тамо могуће ући само уз специјално одобрење Министарства одбране и Војнобезбедносне агенције. Планирамо да затражимо ту дозволу за прву половину јуна када ћемо обележити вредан јубилеј – каже Бранислав Божовић, секретар Планинарског савеза Србије и огорчено додаје да је Србија суочена са „усудом заборава“ вредних годишњица.

Држава да исправи грешку

У САНУ признају да је изостао озбиљнији буџет за обележавање Панчићевог рођендана, али се надају да ће држава исправити грешку. Верују да ће уз свечану академију, заказану за 1. октобар, бити организована и велика изложба.

– Сваки пут се сетимо неког јубилеја тек који месец раније и онда креће „фрка и трка“ да би се на крају све завршило уз коментар да је могло боље. Ево, Планинарски савез Србије планира да се укључи у обележавање 102 године од Кумановске битке, направили смо програм, али не знамо коме да се обратимо. Нова Влада још није формирана, а не зна се ни ко би био носилац тог пројекта – истиче Божовић.

Председник Планинарског друштва „Јосиф Панчић“ Рада Јочић каже да су они могли да одају почаст прослављеном биологу да им је речено на време.

– Прошле године смо у част Панчића, поводом 199 година од рођења одржали марш дуг 300 километара који се завршио у његовој вечној кући, а ове године ћу сама отићи у Студентски парк и у своје име положити цвеће испред његовог споменика – каже Рада Јочић.

„Строго чувана тајна“ препуна скијаша

У Министарству одбране Србије објашњавају да је сложена процедура посете Панчићевом маузолеју условљена чињеницом да се тамо налази „војно чвориште везе“, торањ са антенама и објекат намењен контроли авиосаобраћаја.
Бранислав Божовић каже да у зимском периоду на хиљаде скијаша и пешака дође до „жице“ овог објекта, па се тешко може рећи да је реч о „строго чуваној тајни“.
– Било би депласирано говорити о померању маузолеја, али не видим и због чега сви заинтересовани не би улазили уз пратњу обезбеђења – каже секретар ПСС-а.

 

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!