Дарежљива тетка супруге министра одбране Александра Вулина из Канаде, која је министровој породици позајмила 205.000 евра за куповину луксузног стана, као и сам Вулин, постали су у Србији популарнији од Црвенкапе и вука. Великом интересовању јавности допринео је и министар одбране са више верзија догађаја.
Басирао му је његов Покрет социјалиста са низом најгорих увреда којима су се обрушили на Стевана Дојчиновића, уредника антикорупцијског портала Крик, а који је јавности обелоданио један од најнеобичнијих трансфера новца у историји Србије. Још необичније је што свака од тих верзија, тврде политички опоненти власти, удара на закон!
То, међутим, није спречило бившег министра рада, а сада министра одбране, да “објасни” да је у Србију уносио 9.000 по 9.000 евра, а док су грађани рачунали колико је пара дао Вулин за 23 лета до Канаде, министар је из студија телевизије Пинк поручио да је паре могао да узме и од власника те телевизије и његовог двоструког кума Жељка Митровића.
Пензионер тежак 1,8 милиона евра
Вучићев надреалиста
Синишу Малог, који је био и у средишту приче о власништву над 24 стана на бугарском приморју, Биљана Степановић, уредница “Нове економије”, назвала је “ходајућом афером”.
– Не верујем ни у једну институцију. После Савамале не могу да верујем да ће полиција доћи ако је позовем. Цела ситуација око Синише Малог је надреална – поручила је својевремено Биљана Степановић.
Она се јавно запитала и зашто Мали не одлази са функције, констатујући да вероватно Александар Вучић има веома добре разлоге да га и даље држи на месту градоначелника, свестан притом да и себи наноси штету.
Афера чека разрешење, а министру Вулину остаје да по оној народној “свако чудо прође за три дана” и на ову причу падне прашина. Иста она прашина која је прекрила већ заборављени дуплекс од скоро 200 квадратних метара министра за државну управу Бранка Ружића, који је међу првима стао у одбрану колеге, поручивши да не постоји разлог да плати цену због афере.
– Сви седе, сви су на својим радним задацима и господин Вулин у капацитету министра, и ја не видим шта је ту проблем. Наравно да неће бити било каквих смена тим поводом – казао је Ружић, који се и сам нашао у сличној ситуацији пре три године, да би потом из имовинске карте избацио поменути луксузни стан.
Социјалиста Ружић фотографисан је својевремено са ролексом дипси на руци вредним 10.000 евра, а јавност се питала одакле му петособни стан вредан око 450.000 евра, поготово што је имао плату од 113.000 динара, док је са супругом приходовао укупно око 300.000 динара. Међутим, стан је отишао у заборав, а сва питања остала су без одговора.
У то време министар Велимир Илић, а сада велики опозиционар, признао је да има четири куће, два пословна простора, грађевинско земљиште, објекте у изградњи и помоћне објекте, имање, њиву, воћњаке и пашњаке… Јавност се бавила и луксузним станом у центру Београда за који је, према писању медија, наводно тадашњи министар, сада посланик, Милутин Мркоњић “искеширао 450.000 евра да би ту живела његова партнерка, фолк певачица Ана Бекута”.
Нико ништа не пита ни “најбогатијег пензионера” Србије, министра без портфеља Милана Кркобабића, чија је имовина, укључујући и имовину најближе породице, како пише Крик, достигла вредност од 1,8 милиона евра! Портал Крик је објавио да лидер ПУПС-а и послове у предузећима држи “унутар породице”, али је главна фирма у рукама његове мајке Марије која је превалила деведесету! Кркобабићи се баве продајом опреме за штампу и послове су проширили на Црну Гору и БиХ.
Савамала као круна
Ипак, круна свих српских афера без епилога неприкосновено остаје ноћно рушење у Савамали. Људи са фантомкама и даље су непознаница, мада је садашњи председник Србије Александар Вучић, после немилог догађаја, означио као кривца сам врх београдске власти. Убрзо је, међутим, почео да минимизује дешавања у Савамали говорећи да су срушене “три бесправно подигнуте бараке” и да је његова једина замерка што су багери радили ноћу, а не дању!
Будући да је Вучић означио врх београдске власти, на површину је испливао градоначелник Београда Синиша Мали, на кога је прст потом уперила и бивша супруга. Марија Мали је обелоданила да зна која је фирма ангажована за рушење у Савамали, а у интервјуу Крику рекла је да јој је Синиша Мали рекао како је он организовао ноћно рушење у ноћи између 24. и 25. априла 2016. године. Објаснила је и да је била приморана да учествује у сумњивим пословима у које је током брака Мали укључивао, па је била уцењена и да му помогне да слаже Агенцији за борбу против корупције о својим приходима!
– Пошто није могао другачије да објасни порекло 95.000 евра, Синиша и његов адвокат дошли су на идеју да прикажу да сам ја нашла новац после смрти оца – разоткрила је Марија Мали.
Међутим, прича о Малом и даље је без краја, а и поред Вучићеве најаве да ће Синиша Мали током лета напустити фотељу градоначелника, то се није десило. Синиша Мали је остао у фотељи градоначелника и не само да је остао, него се очигледно у њој осећао доста лагодно, па се јавност са правом питала чиме се то одржао човек чија је “каријера пуна афера”.
Сутра – Србија – земља нерешених афера (2): Тужилаштва као штит за политичаре
Д. Декић – Вести