Економија

Србији за аранжман са ММФ-ом неопходне оштре мере штедње

Економиста Милојко Арсић оценио је данас да ће Србија морати да предузме оштре мере за уштеде у буџету ако жели аранжмана са Медјународним монетарним фондом (ММФ), али да оне неће бити објављене пре мартовских парламентарних избора.

Арсић је рекао да ће посета Мисије ММФ, која је почела у среду, послужити да се пре свега утврди прецизно стање у јавним финансијама и привреди Србије и направе процене развоја до краја годиње, а из тога ће следити мере које ће Фонд сугерисати да би се зауставили негативни треднови.

– Не очекујем да ће мере бити објављење пре избора, поготово неће бити прецизно представљење – рекао је Арсић, који је професор на Економском факултету у Београду.

Основно је да мора додатно да се смањи фискални дефицит у току ове године и то релативно значајно, истакао је он, али је додао да не жели прецизније да говори на који начин, јер би то могло да иритира и да се уочи избора спрече такве промене.

Арсић је рекао и да је потребно усвојити пензијску реформу која подразумева да се подигне старосна граница за пензионисање жена, и да се уведу пенали за оне који се пензионишу пре стандардне старосне границе.

Он је истакао да пензијска реформа неће донети велике уштеде у кратком року, али да ће њени ефекти да се осећају и сабирају полако, из године у годину.

Према речима Арсића, неће бити популарно ни решење статуса предузећа у рестуктурирању, јер ће резултат тог процеса бити највећим делом стечај и ликвидација тих предузећа.

Непопуралне мере које ће морати да предузме нова влада, како је оценио, биће и рационализација држаног сектора, које ће подразумевати затварање неких школа и смањење бројности немедицинског особља у здравсту, што значи да ће посао губити људи који ће га касније тешко наћи на тржишту.

– Све су то непопуларне мере, али су неопходне и даће ефекта ако се спроведу заједно са мераме које ће омогућити да приватни сектор кроз годину или две почне да запошљава те људе – рекао је он.

Арсић је рекао да је добар знак став министра финансија Србије Лазара Крстића да се склопи трогодишњи аранжман за ММФ.

– Прави тренутак да се са таквим аранжманом почне је одмах након формирања владе јер би тако могле да се предузму неопходне мере чији ће ефекти бити непопуларни у првим месецима, па можда и у првој годни примене – рекао је он.

Како је додао, добро би било да се такав аранжман са ММФ направи са владом која пред собом има дуг хоризонт власти од четири године јер се у том периоду могу видети позитивни ефекти непопуларних мера.

Министар финансија Лазар Крстић потврдио је јуче за РТС да ће се са делегацијом ММФ-а преговарати о новом трогодишњем аражману, који ће реализовати нова влада.

На питање да објасни које су то непопуларне мере, које ће највероватније бити договорене с ММФ-ом, он је рекао да је то најпре солидарни порез, јер од тога се неће одустати зато што су зараде у јавном сектору енормне у односу на приватни сектор, поготово у јавним предузећима, а ту је и превелик јавни сектор који мора бити смањен.

– Пошто не постоје механизми за ограничавање зарада у јавним преузећима, држава ће морати да усвоји системске законе који ће их ограничити – најавио је Крстић, али није желео да прецизира да ли ће бити неопходно да се, као додатне уштеде, смањују пензије и плате буџетских корисника.

Члан Фискалног савета Србије Владимир Вучковић је за НИН рекао да ће, највероватније, бити неопходно да се смањују пензије и плате које се исплаћују из буџета, јер су “неодрживи” расходи државе.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!