Србија

Србијо, сећаш ли се жртава НАТО бомбардовања? И треба!

У Србији је комеморативним скуповима, полагањем венаца и цвећа на споменике обележено 17 година од почетка напада НАТО на СР Југославију 1999. године.

Поводом 24. марта, Дана сећања на жртве НАТО бомбардовања, венце на споменике војним и цивилним жртвама положили су представници државних институција, Војске, локалних власти, удружења, грађани.

Председник Србије Томислав Николић рекао да су сва места страдања током бомбардовања, а највише КБЦ „Драгиша Мишовић“, срамота цивилизације на крају 20. века.

Након што је положио венац на Споменик припадницима Војске Југославије и пацијентима те здравствене установе погинулим у мају 1999. године, Николић је казао да агресор није бирао кога ће убити – цивиле или војнике.

– На данашњи датум сваке године покушавам да одем на неко друго место страдања, без обзира да ли су погинули цивили или војници. Сва та места, а ово највише представљају срамоту једне цивилизације на крају 20. века – рекао је Николић.

Венац је положио и градоначелник Београда Синиша Мали који је оценио да је обавеза државе да чува успомену на страдале, али и да води одговорну политику која ће Србију чинити фактором мира и стабилности. Венце су положили и чланови породица страдалих, као и представници КБЦ „Драгиша Мишовић“.

У ракетном нападу НАТО 20. маја 1999. године погинуло је седам припадника Гардијске бригаде Војске Југославије и три пацијента КБЦ „Драгиша Мишовић“.

Вучић у Варварину

Државна церемонија поводом обележавања Дана сећања на жртве НАТО агресије коју ће предводити премијер Србије Александар Вучић биће одржана код Споменика погинулим грађанима на Варваринском мосту.

На Споменик палим борцима у ратовима 1990-1999 у Прокупљу венац ће положити министар одбране Зоран Ђорђевић.

Београду градоначелник Синиша Мали венац ће положити на место страдања војника Гардијске бригаде и пацијената КБЦ „Драгиша Мишовић“.

На спомен-обележје Милици Ракић у Ташмајданском парку венац ће положити градски менаџер Горан Весић и помоћник министра у Министарству рада запошљавања и социјалне политике Милан Поповић.
Представници Команде РВ и ПВО присуствоваће полагању венаца на платоу испред зграде Команде РВ и ПВО у Земун биће, где ће бити одата почаст припадницима тог рода војске који су погинули током агресије 1999. године.

Годишњица бомбардовања биће обележена и на брду Стражевица полагањем венаца на спомен-обележје погинулим војницима. Тој манифестацији присуствоваће представници Генералштаба Војске Србије, борачких организација, града Београда и породица погинулих војника.

Председник покрета Двери Бошко Обрадовић говориће испред Владе Србије на обележавању годишњице почетка бомбардовања, а Српска радикална странка најавила је да ће на митингу у Београду подсетити на годишњицу „варварског НАТО бомбардовања Србије“.

„Милосрдни анђео“

Напади НАТО започети 24. марта, трајали су 11 недеља и у њима је, према проценама различитих извора, погинуло од 1.200 до 2.500 људи. У бомбардовањима која су без прекида трајала 78 дана, тешко су оштећени инфраструктура, привредни објекти, школе, здравствене установе, медијске куће, споменици културе.

Напади на Југославију почели су 24. марта 1999. нешто пре 20 часова на основу наређења тадашњег генералног секретара НАТО-а Хавијера Солане, а југословенска влада исте ноћи прогласила је ратно стање. Бомбардовање НАТО-а, које су Влада СРЈ и бројни светски стручњаци назвали агресијом, уследила је после неуспешних преговора о решењу кризе на Косову у Рамбујеу и Паризу, фебруара и марта 1999. године.

Вестионлине

фото: Злочини над Србима

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!