Дан борца, некадашњи празник устанка народа Југославије, обележен је данас централном манифестацијом испред Музеја „4.јули“ у Београду.
Премијерка Ана Брнабић, као изасланик председника Републике Србије Александра Вучића, положила је венац на споменик „Позив на устанак“, а венац је положио и председник Скупштине Србије Ивица Дачић.
Брнабићева је казала да се данас сећамо и обележавамо један од најважнијих датума наше историје истичући да се 4.јула 1941. године глас нашег народа и глас антифашиста далеко чуо, толико далеко да осам деценија касније имамо одговорност, али велику потребу да се тог датума заувек сећамо.
„И да га гласно пошаљемо поруку да га никад нећемо заборавити. Памтићемо све погинуле борце НОБ-а и док смо живи одаваћемо признање свим учесницима тог рата“, поручила је Брнабићева.
Премијерка је рекла да данас такође потврђујемо тезу да не само да стварамо историју него да смо историјом и створени.
„Одлука која је тада донета у кући Рибникар, то смо ми данас, то је наше наслеђе и понос“, казала је она.
Истакла је да је у кући Рибникар отпочела не само борба за слободу, већ много више од тога, борба за оно што слобода јесте – право да се другачије размишља, говори, разликује и изабере.
Брнабићева је казала да је породица Рибникар право на слободу заложила још 1904.године када је основала Политику.
„Нама је дала истовремено и осећај свести да слобода универзална вредност, да не може да се добије, освоји и изгуби већ да само може и треба да се живи и да је у свима нама“, рекла је премијерка.
Церемонији полагања венаца присуствовала је и министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и председница Одбора Владе Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Дарија Кисић Тепавчевић.
Обележавању су присуствовали учесници НОБ-а и њихови потомци који су, након интонирања химне Србије, спонтано запевали химну бивше СФРЈ „Хеј Словени“ и узвикивали „Југославија, Југославија“.
У име бораца венце су положили народни херој Петар Матић, стар 102 године, и председник СУБНОР-а Видосав Ковачевић, а цвеће су положили и представници антифашистичких удружења из Мађарске, Португалије, Босне и Херцеговине, Републике Српске, Црне Горе, Северне Македоније.
Обележавање празника организовао је СУБНОР у склопу обележавања 80 година од почетка антифашистичког устанка а под покровитељством председника Србије и у сарадњи са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Тим поводом, уручене су „Медаље борца“ борцима из Другог светског рата.
На данашњи дан 1941.године у Београду је одржана седница Политбироа Централног комитета Комунистичке партије Југославије, на челу са Јосипом Брозом Титом, на којој је донета одлука о подизању оружаног устанка против фашистичких завојевача и њихових помагача.
Кућа Рибникара у којој је одржана седница касније је претворена у Музеј „4. јули“.
Након тога уследили су устанци у свим крајевима Југославије. У Србији је устанак подигнут 7. јула, у Црној Гори 13. јула, у Словенији 22. јула, у Босни и Херцеговини и Хрватској 27. јула, а у Македонији 2. октобра 1941. године, преноси Танјуг.
Спутник