Православље

СРЕЋНА СЛАВА! Данас је Свети Никола

Српска православна црква данас слави Светог Николу Чудотворца, једног од највећих хришћанских светитеља, заштитника путника, морепловаца, рибара и сплавара.

Свети Никола заштитник путника, морепловаца, рибара и сплавара

Према подацима Републичког завода за статистику, Србија има 2,5 милиона домаћинстава, а ако пођемо од оне чувене да „Светог Николу пола Србије слави, а друга половина иде у госте“, онда се ова крсна слава обележава у више од милион домаћинстава у нашој земљи.

Како Свети Никола пада у време великог божићног поста, верници припремају искључиво рибу и другу посну храну.

Свети Никола је слава непроменљивог датума – 6. децембра по старом, односно 19. децембра по новом календару, на дан када је 343. године тај светитељ преминуо.

Како Свети Никола пада у време великог божићног поста, верници припремају искључиво рибу и другу посну храну

Свети Никола се слави и 22. маја, у знак сећања на дан када су његове мошти 1096. године пренете из Мира у Ликији у тада
православни Бари, у Италији, и положене у цркву светог Јована Претече, која је убрзо постала стециште ходочасника. Три године
потом грађани Барија подигли су велелепну цркву том свецу.

Том храму је доцније, у 14. веку, српски краљ Стефан Дечански слао богате прилоге и целу цркву украсио сребром у знак захвалности што му је, како је веровао, Свети Никола повратио вид.

Свети Никола, архиепископ мирликијски, слави се и данас у целом хришћанском свету. Родитељи су га, као сина-јединца и као дар од Бога, њему и посветили.

Свој духовни живот почео је у манастиру Нови Сион код свог стрица, где се и замонашио. После смрти родитеља, разделио је сиромашнима сву наслеђену имовину. Према предању, водјен чудесним гласом кренуо је у народ да шири веру, правду и милосрдђе, и већ је својом појавом доносио утеху, мир и добру вољу медју људе.

Никола је умро 19. децембра 345. године. Сахрањен је у саборној цркви мирликијске митрополије, а крајем 11. века његове мошти пренете су у Бари, у манастир светог Јована Претече. Осим што се спомен на дан смрти светог Николе слави 19. децембра, односно 6. децембра, свети Никола се прославља и 22. маја односно 9.маја, у знак сећања преноса његових моштију у Бари.

Од Светог Николе до Деда Мраза

У новије време, захваљујући рекламама „кока-коле“ и потрошачком друштву, најпознатији је као Деда Мраз (Санта Клаус, скраћено од Санта Николаус – Свети Никола).

Док је на православним иконама приказан као висок човек у препознатљивом црвеном плашту, са епископском митром на глави и штапом у руци, како дарује децу поклонима из џака, потрошачко друштво је то мало „зачинило“. Црвени плашт је остао, као и дуга седа брада, али су убачени ирваси који вуку саонице којима „Санта Клаус“ обилази свет током Бадње вечери.

И кнез Милош Обреновић славио је Светог Николу по свим народним обичајима као своју славу.

 

Блиц, Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!