У Београду је јуче почео дводневни самит Кине и 16 земаља централне и источне Европе. Србија се нада да ће као земља домаћин својим пројектима додатно привући инвеститоре са Далеког истока.
Друга економија света са вишком новца и сталним привредним растом најавила је још пре три године да је за централни и источни европски регион издвојила 10 милијарди долара. Да би се тај новац у виду повољних кредита утрошио на корист обе стране, потребни су добри пројекти. Србија је већ има пословно искуство са Кинезима који су урадили ревитализацију ТЕ Колубара, учествовали у изградње дела Ибарске магистрале и моста Земун-Борча.
Сутра отварање моста
Мост Земун-Борча који је изграђен кинеским кредитом и са Кинезима као главним извођачима, сутра ће свечано отворити српски и кинески премијери Александар Вучић и Ли Кећанг. Биће то круна завршнице посете високог госта из Пекинга који је уједно први кинески премијер у Србији после 28 година.
Пројекте у које се српска влада узда да ће у будућности бити реализовани уз помоћ кредита са Далеког истока су ревитализација пруге Београд-Будимпешта, са могућношћу да се брза пруга продужи и јужно до Солуна, где су Кинези протеклих година закупили део пирејске луке, неопходне за пласман њихове робе ка Европи. Ту је и изградња новог блока Термоелектране Костолац, а Кинезима ће бити понуђен и пројекат изградње индустријске зоне око Уба, као и обилазнице Бели поток – Винча – Панчево, са мостом преко Дунава.
Србија је заинтересована да кинеским партнерима понуди да кроз концесију учествују у изградњи Коридора 11 (Пожега-Бољаре), Моравског коридора (Појате-Прељина) и деонице пута Сурчин-Обреновац. Према неким сазнањима, добиће позив и да се укључе у реализацију аутопута Београд-Темишвар. Ради се превасходно о кредитима, затим концесији и јавно-приватном партнерству, али су уочи почетка самита поједини београдски медији изашли са тврдњама да су Кинези заинтересовани и за куповину крушевачког Рубина и Пољопривредног комбината Београд (ПКБ).
Од бројних жеља за сада је најизвеснија реализација пројекта пруге Будимпешта-Београд, не само зато што су заједнички наступају Мађарска и Србије, већ зато што је за она као транспортни и логистички пут за кинеску робу и услуге, у интересу пре свега Пекинга. О томе је у ауторском тексту за српску агенцију говорио и кинески премијер.
– Базиран у грчкој луци Пиреј и железничкој прузи Београд-Будимпешта, Јужни пут би могао да буде копнено-поморска експресна линија између Кине и Европе – наводи Ли Кећанг.
За разлику од српских политичара који умеју да упадну у еуфорију кад је реч о могућем даљем партнерству са Кином, саветник за страна улагања Милан Ковачевић упозорава да Србији није тренутно приоритет изградња брзе пруге Београд-Будимпешта.
– Нисам баш одушевљен аранжманима са Кином јер се не зна који је рок отплате кредита – каже Ковачевић, подсећајући да је и из досадашњих пројеката у Србији много већу корист имао Пекинг него Београд.
Самит у бројкама
Београдски самит је трећи по реду, а претходна два на којима је Кина са 16 лидера земаља источне и централне Европе договарала свој “нови пут свиле” одржана су Букурешту и Варшави. Државне делегације броје више од 6.500 учесника, међу којима су и представници 496 компанија. Међу представницима компанија, највећа је делегација из Кине са више од 315 пословних људи. Укупно је акредитован 941 новинар, од чега је 797 из Србије, а из Кине око 50 новинара. У организацији Самита учествује 1.450 људи.
Да та матрица са “готово бескаматним кредитима”, како их је јуче оценио шеф српске дипломатије Ивица Дачић, није другачија од оне коју нуди Запад, види се и по томе што Кина условљава да њене компаније изводе радове.
– А кад они изводе радове, много увозе из своје земље, о чему говори да је у 2013. било милијарду и 600 милиона долара увоза из Кине – констатује Ковачевић.
Критичан је и Ковачевићев колега Махмут Бушатлија који тврди да кинеска делегација у Србију не долази да би договорила инвестиционе послове у региону.
– Само кад погледате јавно доступну листу учесника на том скупу постаје сасвим очигледно какве су кинеске намере. У Београд долазе њихове грађевинске компаније, фирме за опрему и једна трговинска. Дакле, они настоје да овај скуп искористе како би нам продали своје услуге – тврди Бушатлија и закључује да се од самита Србија може надати само “повећању јавног дуга”.
Возом 200 на сат
У низу јучерашњег пребукираног дана премијер Вучић имао је и састанак са министром транспорта НР Кине Јанг Цуантанг на којем су разговарало о изградњи пруге Београд-Будимпешта, као и начинима финансирања пројекта. Истакнута је потреба да студија изводљивости буде завршена до јуна следеће године како би изградња била готова до јуна 2017. године. Пројекат за изградњу двоколосечне пруге за брзи воз који би ишао 200 км на сат инициран је у време Вучићеве посете Кини, у септембру месецу ове године.
Ј. Арсеновић – Вести
Нови кредит повећава јавни дуг, али није исто кредитирање текуће потрошње и инвестиција. И то ова двојица добро знају.
SKANDAL Srpska delegacija razbesnela kineskog ambasadora
G. Bulatović/B. Anđelić | 17. 12. 2014. – 11:37h 11:48h
| Foto: V. Lalić/Grafički studio Blica | Komentara: 167
Li Mančang juče je „poludeo i izleteo besan“ iz kancelarije tokom sastanka sa srpskom delegacijom.
Antić i Obradović (dole levo) juče na samitu ( Klikni za uvećanje +)
Kineski ambasador napustio je sastanak s direktorom EPS-a Aleksandrom
Obradovićem i ministrom energetike Aleksandrom Antićem pošto su od
njega tražili odlaganje potpisivanja ugovora o zajmu za izgradnju novog
bloka B3 Termoelektrane „Kostolac“, vrednog 608 miliona evra.
ista prica godinama. Bolje je prosao Sojic sa bratski Singapurcani.
све је то лепо само још амери и лукави енглези да дозволе,можда после рата који следи ако будемо на правој страни градиће се
pravi politicar ili domacin nikada nece prodati svoju imovinu nikome vec ce gledati da obogati ili prosiri svoju proizvodnju ili poljoprivredno gazdinstvo malih proizvodjaca ili poljoprivrednika,najlakse je prodati ono sto ti nisi stekao,tako radi ova vlada koja pojma nema sta je domacin ili poljoprivrednik,prodaju nesto sto oni niti su stekli niti im je neko to prepisao u nasledstvo i zato ce morati kad tad da odgovaraju krivicno za zlocin protivu svog naroda i prodaje drzavnog dobra koje nikada nije bilo njihovo i nikada nece ni biti i od toga nece moci da pobegnu, nikada..pravda je spora ali dostizna…
Nazalost ,kakv smo narod ,Kinezi su za nas carvi !