Чак 800.000 људи у Србији добија новчану помоћ од рођака или пријатеља из дијаспоре, подаци су Светске банке.
Србима највише новца стиже од родбине из Немачке, Аустрије, Швајцарске и Француске
Према статистици, сваки становник Србије добија “13. плату” од члана породице у иностранству или око 400 евра, што дијаспору ове земље сврстава међу 20 најдарежљивијих у свету.
У просеку свако домаћинство 15 одсто своје потрошње базира на новцу који стиже из иностранства, а ова средства у бруто домаћем производу (БДП) учествују са 10 одсто, преноси РТС.
Према подацима Светске банке, укупан износ дознака у 2014. години био је 2,6 милијарди евра, а у првој половини ове године забележен је раст од 12 одсто. Стручњаци као један од разлога наводе опоравак светске економије.
Чак две трећине новца долази из Немачке, Аустрије, Швајцарске и Француске. Званичним путем, преко банака, око две милијарде евра сваке године, а аутобусом, преко пријатеља и породице, стигне најмање још пола те суме.
У Србију је од почетка транзиције 2001. године до данас евидентирано 27 милијарди евра дознака. Вредност директних страних инвестиција је 20 одсто мања.
Уредник портала “Каматица” Душан Узелац каже да се на макроекономском нивоу сви приливи из иностранства по основу дознака сматрају као једна врста компензације одлива те радне снаге.
– Грађани, који нису могли да овде нађу посао, привређују и доприносе, то су урадили на тај начин у иностранству. И, наравно, да утичу на сва привредна кретања, а самим тим и на стабилност курса – каже Узелац.
Звонимир Шошевић из Управе за сарадњу са дијаспором каже да је код српске дијаспоре једно време постојала јака емоција према родном крају и пореклу, али сада та емоција лагано слаби.
Тренд исељавања из Србије се наставља, па се процењује да ће дознаке остати сигуран девизни приход грађана.
Из Србије сада одлазе махом високообразовани, па ће трансфер новца временом прећи у трансфер знања и технологија.
Срна
znaci svaki 9ti od nas ima bogatog rođaka #samokažem