Београд — Највећи проблем привреде је неликвидност, и после избора се мора ићи на изградњу добрих стратегија како би се зауставили негативни трендови, каже Жељко Сертић
„Задуживања, која не могу да се врате, велики су проблем. Десетине и десетине предузећа свакодневно одлазе у стечај и постају неликвидна, што резултира губитком посла, а то се као спирала враћа банкама“, рекао је председник Привредне коморе Србије у Чачку.
Сертић је нагласио да „у том зачараном кругу између државе, банкарског сектора и привреде, Србија свакодневно трпи губитке“, па се стога одмах након избора морају направити добре стратегије, зауставити негативни трендови и изнаћи инструменти којима се реално може поспешити запошљавање.
„Пребацивањем из јавног у реални сектор учинићемо прихватљивијим и бољим како бисмо у том избалансираном и равнотежном односу имали бољу економску ситуацију“, рекао је челник ПКС.
Држава је, каже, у великим проблемима, а исти је случај и са ЕУ са којом Србија обавља 80 одсто размене, због чега се и проблеми пресликавају. Међутим, локалне самоуправе морају идентификовати проблеме привреде, који би се, преко привредне коморе, предочили Влади и министарствима.
„Решење многих проблема зависи искључиво од нас, како би се најпре малој привреди омогућило да боље функционисање“, навео је он у обраћању новинарима у Чачку, који је, како је рекао, добар пример квалитетног односа локалне самоуправе према привреди.
Управо је о томе данас највише било речи на састанку са привредницима – о начинима на које национална комора може да помогне локалним самоуправама и малим предузећима, а потом и оним средњим и већим, односно свима који имају запослене, навео је Сертић.
Први човек ПКС рекао је да ће се већи обим пословања обезбедити кроз националне стратегије попут индустријализације, уређења амбијента пословања, пореске политике и свих чинилаца у систему.
Танјуг