Здравље

Српске политичаре купила фармако-мафија па лажу да је у земљама Европске уније вакцинација обавезна!

Предложене измене Закона о заштити становништва од заразних болести, које предвиђају драстично увећане казне за родитеље који не дозволе вакцинацију своје деце, претње ексклузијом деце из образовног система Србије, и посебно претњом одузимањем деце апсолутно неприхватљиве и представљају суштински тоталитарну меру, карактеристичну за тоталитарне режиме 20. века. Прошле године се Министарство здравља Републике Србије позивало на законска решења Европске уније наводећи да је у земљама чланицама вакцинација обавезна. То није тачно.

Према извештају пројекта VENICE (Vaccine European New Integrated Collaboration Effort), који финансира Европски центар за превенцију и контролу болести сумираног у раду из 2012. године, од 27 земаља чланица ЕУ уз Исланд и Норвешку, 15 земаља нема нити једну обавезну вакцинацију прописану законом, док осталих 14 имају барем једну мандаторну вакцинацију. (1)

Вакцинација против полиомијелитиса је обавезна како за децу тако и за одрасле у 12 земаља; вакцина против дифтерије и тетануса је обавезна у 11 земаља, док је вакцина против хепатитис Б инфекције обавезна у 10 земаља. У табели која следи, а која је преузета из наведеног извештаја, приказане су вакцинације, обавезне, необавезне и препоручене за све земље чланице ЕУ (изузев Хрватске која у време настанка овог извештаја није била чланица ЕУ).

У преосталих 14 земаља постоји бар једна мандаторна вакцина (против полиомијелитиса је обавезна за децу и одрасле у 12 земаља, против дифтерије и тетануса у 11 земаља, а против хепатитиса Б у 10 земаља. У Немачкој, Холандији, Аустрији ни једна вакцина није обавезна!

Тако Немачка, стожер те исте Европске уније нема ниједну обавезну вакцину прописану законом, као ни Холандија, Аустрија, Данска итд. С друге стране, бројне вакцине су препоручене у земљама чланицама ЕУ, што је сасвим у реду. Аутори извештаја се такође осврћу на могућност увођења мандаторне вакцинације, али исту не препоручују, што и поткрепљују резултатима бројних студија.

 

 

 

vakcinacija

Примера ради, након што је у регији Венето, у Италији, која броји 5 милиона становника 2008. године укинута обавезна имунизација, праћена је вакцинације деце рођене 2008. године и уочен је блажи пад у степену имунизације за дифтерију, хепатитис Б, полиомијелитис и тетанус, али и даље далеко преко циља од 95% имунизоване деце, што је био задати циљ италијанског Националног плана имунизације. (2)

Литванија је једна од земаља која има најригорознија правила о обавезној имунизацији деце.

Ипак, према речима Јуријс Перевочиковске, управнице Одељења за епидемиолошку безбедност и јавно здравље Центра за инфектологију Литваније, вакцинација није заправо обавезна за општу популацију, већ је препоручена и бесплатна. У Литванији су здравствени радници обавезни, у случају да пацијенти/родитељи одбију препоручену вакцину, да родитељима објасне потенцијалне последице по здравље деце, као и да прибаве њихову потписану одлуку о одбијању. (3) Чак и у тој земљи, са таквим законским прописима, нема ни говора о кажњавању родитеља који одбију имунизацију своје деце.

Тренутно важећи закон у Србији и сада прописује обавезну вакцинацију деце, и то нико не доводи у питање. Ипак, најава могућности да ће родитељи бити кажњавани у случају одбијања имунизације сопствене деце звучи исувише тоталитарно да било прихватљиво.

„Законописци не треба да забораве да је породица неприкосновена друштвена јединица и да држава не сме имати право да се меша у одлуке родитеља, осим наравно у случајевима када је добробит деце доведена у питање. Ако је аргумент за промене овог закона недовољна образованост родитеља у Србији, онда је решење у едукацији, а не у присилној вакцинацији. А под едукацијом подразумевам и едукацију лекара.

Извор: Српски покрет Двери

_____________________
Упутнице:

  1. Mandatory and recommended vaccination in the EU, Iceland and Norway: results of the VENICE 2010 survey on the ways of implementing national vaccination programmes .M Haverkate, FD Ancona, C Giambi, K Johansen, PL Lopalco, V Cozza, E Appelgren, on behalf of the VENICE project gatekeepers and contact points, http://www.eurosurveillance.org/ViewArticle.aspx?ArticleId=20183
  2. Veneto Region. [Report on immunization activities, birth cohorts 2008 and 2007, and monitoring of mandatory vaccination abolition, birth cohorts 2009 and 2010]. 2011. Accessed 1 Feb 2012 [Italian]. Available from: http://www.regione.veneto.it/NR/rdonlyres/89018626-6853-447A-868A-348EA8857EF6/0/MonitoraggiodelsistemavaccinaledelVenetoal31marzo2011.pdf
  3. Walkinshaw E. Mandatory vaccinations: The international landscape. CMAJ 2011.183(16):E1167-8

(МАГАЦИН)

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Na konferenciji za novinare Nezavisnog policijskog sindikata Srbije izrečen niz uvreda i teških optužbi na račun ministra policije Nebojše Stefanovića i načelnice MUP Biljane Ivković Popović

    Sindikat policije: Pozvaćemo na štrajk – TVRDE U OVOM SINDIKATU – 12.000 POLICAJACA – DOBICE OTKAZE – VIDO https://www.youtube.com/watch?v=PsjQb3BPCbs

    NIZ uvreda i teških optužbi na račun ministra policije Nebojše Stefanovića i načelnice Odeljenja za saradnju sa medijima MUP Biljane Ivković Popović, kao i najava protesta obeležile su konferenciju za medije nereprezentativnog Nezavisnog policijskog sindikata Srbije na temu „Ko sprovodi genocid u policiji“.

    Prema rečima Momčila Vidojevića, Miloša Jelenkovića i Živka Radovanovića iz NPSS, „moral i motivisanost policajaca na nikad gorem nivou, zbog lošeg odnosa prema zaposlenima“. Ministra Nebojšu Stefanovića ocenili su, između ostalog, kao „najgoreg u istoriji“, a Popovićevu kao „diktatorku koja kontroliše MUP i pakuje afere“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!