Економија

Српски аграр на климавим ногама

СТАЊЕ у српској пољопривреди није задовољавајуће, јер нешто што се ствара годинама није могуће променити преко ноћи. Имамо план како да се ситуација у аграру поправи, и чинимо све да се у наредном периоду промени.

Овако је министарка пољопривреде Снежана Бошковић Богосављевић оценила стање у српском аграру, представљајући „Извештај о стању у пољопривреди у Србији у 2013. години“.

– Нисмо задовољни стањем у сточарству, ни бројем домаћих животиња, нити површином обрадивог земљишта, али то је оно што смо затекли – истакла је ресорна министарка. – Успели смо да усвојимо Стратегију развоја пољопривреде у наредних 10 година, за сваку област и оно што је најбитније, то је да постоји план.

Израду извештаја, који је пројекат Немачке организације за сарадњу ГИЗ, подржале су амбасаде Француске и Немачке у Београду.

– Овај документ важан је за скрининге у Поглављу 11 и преговоре о чланству Србије – рекла је Кристин Моро, амбасадорка Француске. – Успостављање ЕУ стандарда отвара могућност и за Србију и чланице Уније, чије је тржиште већ отворено за производе из Србије.

Амбасадор Немачке Хајнц Вилхелм објаснио је да пољопривреда Србије има велики потенцијал и са солидних 10 одсто учествује у БДП. Како је рекао, то још није довољно конкурентно и Србија ће у приступању морати да се потруди да испуни стандарде, имајући у виду уситњеност поседа.

ПРВА “ЗЕЛЕНА“ КЊИГА

ОВО је први документ ове врсте – зелена књига аграра, који ће се убудуће радити на годишњем нивоу. Његова посебна важност је, како су истакли на презентацији, у преговорима са Европском унијом, а садржи статистичке податке и анализе стања српског аграра, његове конкурентне и слабије стране.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!