Још један велики и познати српски бренд, који је у будућности Србији могао да донесе огромне паре и упосли на хиљаде житеља поткопаоничког подручја и других делова Србије, отишао је ових дана за сићу од око 7,5 милиона евра у руке странаца. Реч је о “Бакиној тајни”, бренду лансираном на падинама Копаоника, на територији општине Брус, за који се увелико чуло у Јапану, Кореји, Русији, Америци, Канади…
Бренд ће, надају се на Копаонику и у подножју планине, наставити да живи, али више неће, бар што се власништва тиче, бити – српски. Страхује се да би га у једном тренутку нове газде могле и угасити.
Власник бренда “Бакина тајна”, позната српска компанија Фудленд која је настала у селу Игрош на бруској страни Копаоника од Нове године и званично ће постати власништво моћне хрватске Атлантик групе која је последњих година покуповала још неколико познатих српских брендова у област производње хране, пића и сокова.
Уговор о стопроцентном преузимању Фудленда потписали су недавно у Београду Васо Лекић, досадашњи већински власник ове врло успешне фирме, и Емил Тедески, власник Атлантик групе, чека се још само формалност: одобрење српске комисије за заштиту конкуренције које ће највероватније стићи до краја децембра.
Пре две деценије Васо Лекић је заједно са братом Александром и рођаком Миломиром, у Игрошу, на неколико шпорета смедереваца и уз огромно знање и традицију жена домаћица из села подно Копаоника, осмислио бренд “Бакина тајна” који је заснован на производњи здраве хране, на традиционалан начин и из нетакнуте природе.
Ајвар који се продаје у 20 земаља света
Компанија Фудленд данас је позната широм света као “српски бренд” који је са својим програмом “Бакина тајна” стигао у чак 20 земаља – до Русије, Јапана, Катара, Панаме, Шведске, Швајцарске, Шпаније, Кореје, Америке, Енглеске и Аустралије где се продаје у најеминентнијим трговинским ланцима. Тражен је и у другим деловима света.
Шанса за сељака
Планирано је да Фудленд, уместо садашњих 2.600 тона, годишње прерађује 10.000 тона воћа и поврћа, у првих пет година производња ће се повећати за 30 до 50 одсто, а касније, захваљујући улагањима Атлантик групе, требало би да се удвостручи и утростручи. То је шанса за српског сељака који треба да сади што више јагода, малина, купина, шљива, кајсија, парадајза, паприке…
Домаћи српски ајвар, који се у селима подно Копаоника припрема од домаће паприке, на традиционалан начин, и још на шпоретима смедеревцима, одушевљава пробране купце широм света. Из програма “Бакине тајне”, врло тражени су и разни џемови, слатко и сокови од боровнице, купине, малине, дивље јагоде, дрена и другог јагодичастог воћа, у програму су још многи производи који се израђују по старинском рецепту из овог дела Србије.
– Надамо се да ће наши производи даље путовати у свет, али ће све одлуке о асортиману и пласману убудуће доносити нови власници из Хрватске. Они су сада најавили да ће у “бакину тајну” уложити неколико милиона евра, надамо се да ће тако и бити и да ћемо и даље напредовати, и новом власнику је у интересу да добро ради, јер се на “Бакиној тајни” и те како може добро зарадити. Осим запослених у Фудленду, за овај бренд индиректно је везано на стотине и хиљаде берача боровница, шипка, купине, малине, вишње, дрена и другог воћа на простору Копаоника и централне Србије – каже домаћица Марина Славковић, сарадник “Бакине тајне” из Брзећа подно Копаоника.
Васо Лекић, досадашњи већински власник, каже да је био принуђен на овај потез.
– Нисмо више могли да издржимо, више од половине годишњих прихода морали смо да одвојимо за банке, лизинге и осигуравајућа друштва, губили смо и здравље и капитал, за даљи раст “Бакине тајне” потребни су свеж новац и много већа снага, верујемо да смо је добили у партнерству са Атлантик групом – изјавио је Васо Лекић.
Компанија Фудленд остварила је прошле године промет од 10 милиона евра, са 4,5 милиона евра свежег капитала, колико ће уложити Атлантик група, промет ће се, бар таква су очекивања, брзо утростручити, на Копаонику се надају да ће корист имати и житељи овог дела Србије.
– Ако Србија није имала слуха за “Бакину тајну”, као што није имала ни за многе друге своје брендове, имали су Хрвати, они ће се сада по свету дичити нашим ајваром, да је држава помогла Фудленду српски ајвар би и даље био српски – прича једна радница Фудленда.
Хрватска Атлантик група у Србији је већ власник фирми Соко Штарка, Гранд прома, Паланачког кисељака и Мултивите. Васо Лекић истиче да и даље остаје у компанији и да ће убудуће бити амбасадор бренда “Бакина тајна” по свету… Уверен је да ће Атлантик група уложити много новца у маркетинг, дистрибуцију и освајање нових тржишта, што ће свима, па и држави Србији, бити од користи.
Од жвака до милиона
Емил Тедески је имао 22 године кад је почео да ради у очевој фирми у Трсту, а 24 године кад је основао компанију Атлантик трејд са шест запослених. Од те 1991. компанија је расла од продаје жвакаћих гума и чоколадица фереро. Касније је проширио своју понуду робе широке потрошње. Атлантик група је 2003. године имала 1.000 запослених и годишњи промет од 140 милиона евра, а 2009. године 1.800 запослених и 300 милиона евра промета. Просечан годишњи раст је 10 одсто. Године 2010. је преузео словеначку фирму Дрога Колинска. Купио ју је кредитом Европске банке за обнову и развој. Пословно царство данас има 4.300 запослених и промет од 640 милиона евра. Са породицом живи у Загребу, у вили од скоро 1.000 квадрата која је културно добро.
Д. Петровић – Вести
фото: Д. Петровић
Nisam znala da ajvar ima nacionalnost? Ako ima onda je po nacionalnosti turski.
KAD NECETE DA PLATITE STA VALJA IMA KOCE , PA SAD KUKNJAVA?
Pravo pitanje je: zašto se vlasnik odlučio na prodaju tako uspešne firme i priznatog brenda?!
Pravo pitanje je: zašto se vlasnik odlučio na prodaju tako uspešne firme i priznatog brenda?!