Радници Фијата у Крагујевцу, њих око 3.000, послати су у среду 24. фебруара на принудни одмор на којем ће бити бар до 7. марта. Разлог је једноставан – нема посла. Председник Самосталног синдиката те компаније Зоран Марковић је рекао да је разлог због кога радници неће радити смањена тражња за возилима.
Фијат Крајслер аутомобили Србија је први извозник српске привреде, али већ неко време стручњаци упозоравају да фабрика нема будућност без покретања новог модела, о чему се за сада не размишља. Било је и незваничних најава да би део производње могао да буде пресељен из Турске у Србију, што је компанија касније демантовала.
Радници те компаније све су забринутији. И то не само због тога што током принудних одмора примају по 65 одсто од редовних плата, но још више, рекло би се, што и даље нема никаквих најава о производњи новог модела у крагујевачкој фабрици, у којој, вољом Владе Србије, не функционишу ни органи управљања.
– Нема информација о новом моделу, али ни нових тржишта за већ постојећи модел 500Л, због чега радници већ отворено страхују за будућност фабрике – каже Марковић.
За српским аутомобилом нема више тражње ни у Сједињеним Државама, нити Европи, а компанија је пре неколико дана покушала да акцијом замене старо за ново подстакне тражњу у Србији. На пример, модел фијат 500Л поп може се набавити по цени од 9.900 евра, под условом да купац у замену (рециклажу) понуди возило старије од десет година. Али, стручњаци се слажу да то не може помоћи ни на средњи, а камоли дуги рок.
Недавно је економиста Стојан Стаменковић упозорио да без новог модела Фијату у Србији нема опстанка. Српски премијер Александар Вучић је ситуацију оценио “врло озбиљном” и најавио да ће држава повећати субвенције Фијату како се производња не би прекинула.
И држава дугла руке?
Вучић је недавно оценио да су неозбиљне најаве могуће излазне стратегије Фијата из Србије, али ништа не предузима да бар профункционише Надзорни одбор фабрике. Прошла су два месеца откад је установљено да кандидат државе за председника НО не може да буде на функцији, због сукоба интереса, а Влада не предлаже никога другог за то место, због чега је рад Надзорног одбора фабрике блокиран.
– Позивамо премијера да, ако не може сам да председава том органу, напокон предложи некога ко би могао да буде на тој функцији, и тиме одблокира рад органа управљања – рекао је тим поводом Зоран Марковић.
Љ. Ивановић – Вести
”Недавно је економиста Стојан Стаменковић упозорио да без новог модела Фијату у Србији нема опстанка. Српски премијер Александар Вучић је ситуацију оценио „врло озбиљном“ и најавио да ће држава повећати субвенције Фијату како се производња не би прекинула.”
Oво је само још један доказ да је цео пројекат смишљен као начин за мужу средстава из буџета Србије и као политичка реклама за све проЕУ власти укључујући и Вучићеву.
Уместо да су огромна проарчена средства уложена у ревитализацију Заставе да производи Пунто за који још увек има лиценцу и који је доступан осиромашеним грађанима доведен је Фијат са моделом који је бесмислено скуп и за америчко тржиште где уопште нема прођу а камоли за српско.
Хенри Форд је направио бум са првом серијском производњом аутомобила само зато што су га могли да купе радници који су га производили.Данашњи робови у Фијату немају ни теоретске могућности да себи приуште модел који кошта више од њихових укупних петогодишњих примања, тј. могу да га купе ако живе од ваздуха.
Трагедија је да обичан народ пада на оваква Потемкинова села и још увек га шибицари као Динкић некада и Вучић сада варају на исту фору.
Ozizljavanje mrtvaca drzati ga na aparatima koliko ce to da traje i koji su efekti toga, A sve jedno epilog se zna.Ne treba gubiti vreme sa mrtvacem negu mu odati sve pocasti zivot ide dalje.