Грађевинска индустрија Србије је пред колапсом. Грађевинари предложили мере за излазак из кризе ове делатности.
Пад инвестиција, финансијска недисциплина инвеститора, презадуженост код банака и оптерећење високим каматама само су неке од брига, које море наше грађевинске компаније.
Држава, а то значи и локалне самоуправе и јавна предузећа, дугују неимарима више од 150 милиона евра. Зато су грађевинари предложили 18 мера које су предложили у дијалогу са државом.
Буде ли наша оператива нестала са домаћег тржишта, упозоравају грађевинари, Србија ће бити зависна у ванредним ситуацијама, цене услуга ће бити повећане као и незапосленост, а угасиће се и домаћа индустрија грађевинских материјала. Грађевинска оператива нема посла и сваким даном све више фирми иде у банкрот. Од 2009. године највећи пад упослености забележен је лане чак 25 одсто, а у овој години још 7,8 мање него у истом периоду 2013.
У најављеним приватизацијама предузећа очекује се да ће држава водити рачуна о томе коме их продаје, а неимари траже да купци буду из делатности и да се обавежу да ће усавршавати и развијати фирму.
Држави се замера да се тендери прилагођавају страним компанијама. Тачније, прописују се тендерски услови, које домаће фирме не могу да испуне. Зато их странци ангажују као подизвођаче, остављајући их без профита и референци. Мора се, дакле, домаћим фирмама омогућити да раде бар као партнери.
Неимари тврде да држава мора да оснује развојну банку, пре свега за обезбеђење гаранција за домаће фирме како би равноправно учествовале на тендерима. Развојна банка требало би да прати неимаре и за радове у иностранству.
Новости
Pa naravno da se nameštaju tenderi za strane firme da bi se kapital iznosio iz zemlje,a zašto se kapital iznosi iz zemlje?Hahaha….nisu u ovoj državi svi glupi!