Економија

Српски ИТ генијалци извезли 1.5 милијарде евра дигиталних производа и услуга и поред владиног субвенционисања страних компанија

Србија је у 2019. години извезла ИТ и дигиталне услуге у вредности од 1,5 милијарде евра, казао је данас министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић на отварању конференције о иновацијама „Инноватион талк 2020“.

Он је најавио отварање новог поглавља у развоју српског иновационог екосистема, а то је развој тржишта ризичног капитала које ће обезбедити већи обим финансирања стартап (СтартУп) компанија и иновација.

Поповић је навео да је „такозвано ‘ви-си’ финансирање важан инструмент за развој стартап заједнице и обавезан део сваког стартап екосистема“.

„Поред тога што обезбеђују потребно финансирање, фондови ризичног капитала помажу компанијама у које инвестирају и на друге начине, као што је повезивање са партнерима и менторинг“, рекао је Поповић.

Он је указао да подаци о запошљавању и броју патената показују да су фирме подржане од стране „ви-си“ фондова склоније да значајно доприносе укупној економији.

„Србија је препозната и у светском иновационом екосистему, све је више мултинационалних компанија које долазе овде и отварају своје истраживачке центре, али је све више српских стартапова који привлаче инвестиције које се мере десетинама милиона долара“, казао је Поповић.

Министар је оценио и да је „важна сарадња између државе, академије и индустрије, која треба да буде отворена да апсорбује иновативна решења и омогући њихову валидацију“.

„Индустрија инжењерског знања је оно најбоље што данас имамо и ово је прилика да стартап компаније виде своје могућности сарадње са мултинационалним корпорацијама“, навео је Поповић.

Он је истакао да Србија развија механизме за „ви-си“ финансирање стартап заједнице са својим партнерима из Израела, а амбасадорка те земље у Србији Алона Фишер Kам рекла је да такви фондови настављају да буду главни извор утицаја на капитал у локалним стартаповима.

„Амбасада Израела подржава укључење Србије у стартапове и иницајативе које су овде почеле су направиле нова партнертва између Србије, инвеститора и власника компанија да врше заједничка улагања“, навела је Фишер Kам.

Суоснивач највећег израелског инвестиционог фонда „Питанго“, Рами Kалиш рекао је да „верује да све оно што су они урадили у Израелу може да се постигне и у Србији уз помоћ Владе, приватног капитала и инвестиција.“

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!