Крагујевац/Београд — Синдикат новинара Србије, Коалиција запослених у медијима и Крагујевачка инцијатива поручили су ЕП да у условима кризе у Србији нема слободних новинара и медија
„Поштована господо парламентарци, подсећамо вас да у условима сиромаштва, страха и корупције, о чему сведочи и известај покојне председнице Савета за борбу против корупције Верице Бараћ о проблемима и притисцима у српским медијима, нема слободних новинара ни слободних медија“, наведено је у писму европским посланицима.
У страху од губитка посла, додаје се, свесни да у условима тешке економске кризе ново запослење тешко могу да нађу, новинари прихватају да раде по диктату, а последица тога је пораст цензуре и аутоцензуре, нестанак истраживачког новинарства и окретање „клеветничком“ писању, што је увреда за професију.
„Такво новинарсто није и никада неће бити наш избор и ми ћемо се против таквог стања у медијима увек борити, свесни да наш глас, под притиском моћних лобија, тешко стиже до наше јавности, али и до вас“, наведено је у писму.
Уз напомену да схватају њихову забринутост због урушавања српског новинарства и поздрављају жељу да помогну, потписници писма европским парламентарцима наводе да позивом да у раду Европског парламента учествују само представници два еснафска удружења који заступају ставове супротне огромном броју запослених, нису добили потпуну слику стања.
Јуче је у Бриселу, у ЕП, одржан панел о слободи медија, на којем су учествовали, поред известиоца ЕП за Србију Јелка Кацина, који је један од организатора скупа, и представника државе Србије, председница УНС Љиљана Смајловић и потпредседник НУНС Драган Јањић.
У писму се истиче да сет медијских закона који ускоро треба да буде усвојен у српском парламенту није у сагласности са Уставом и да одредбе које онемогућавају локалне самоуправе да буду оснивачи медија нису усаглашене ни са важећом Медијском стратегијом, која предвиђа постојање регионалних јавних сервиса.
„На делу је тајкунизација и таблоидизација медија. Посебно је тешка ситуација у приватизованим и приватним медијима јер су нетранспарентни власништво и начин финансирања медија, у њима не постоје синдикалне организације, радници примају минималне плате, често раде на црно, без здравственог и пензионог осигурања“, наведено је у писму.
Председница Крагујевачке иницијативе Јованка Маровић, председница Синдиката новинара Србије Драгана Чабаркапа и копредседници Коалиције запослених у медијима, Зоран Величковић и Милан Петковић, поручили су да, уколико европски парламентарци заиста желе да помогну да се заустави суноврат српског новинарства, треба за почетак да уваже основно правило професије – да чују и другу страну.
Танјуг
Nema ih ni kod njih…
Нашли су коме да се жале! Генијалци!
А јел има новинара у Србији? Част малобројним изузецима.
Ради шале и пошалице пошаљем понекад коментар у неке новине нормално не објављује се ,али кад пошаљем да је Вучић политичар који ће обележити двадесетпрви век,добијем 79 плусева,шибају ботови само тако.Јачина Србина правог, је способност импровизације на терену,то је генетика.Прави евроатлантиста,је обичан курсиста.Додуше кад сам један лист опоменуо са:Добро јесте ли ви чули шта је Девенпорт рекао пре неки дан за слободу медија у Србији,који вам дао није јасан:то су објавили.Сироти Девенпорт,секира се,шта ћеш жива душа.
Nema.sve pod kontrolu drzi vucic I covic
Nema NIJEDNIH slobodnih novina.Sve to postale podguzne muve, radi podele informativnog kolača, odnosno reklama posle oduzimanja DS- U .
pOGLEDAJTE NASLOVE svih NOVINA NA DAN POČETKA BOMBARDOVANJA Srbije. nijedna NIJE OBJAVILA NI SLOVO NA NASLOVNOJ STRANI.