Њујорк — Томислав Николић изјавио за “Волстрит журнал” да је свестан да Србија не може у ЕУ без договора с Приштином, као и да за Србију нема другог пута.
Он је такође рекао и да је за нову будућност Балкана, али да о томе треба да одлуче Срби и Албанци, а не он и Хашим Тачи.
“Потпуно сам отворен за изградњу нове будућности Балкана. Договор о томе ће ипак морати да постигну Срби и Албанци, а не Николић и (Хашим) Тачи”, рекао је председник Србије у првом интервјуу за амерички “Волстрит журнал”.
Николић је рекао и да не може да се рукује с косовским премијером Хашиом Тачијем, јер, како је навео, “Мене нико не оптужује за ратне злочине. Зато не могу да се рукујем с Тачијем све док је он осумњичен за ратне злочине”.
Лист подсећа да оптужбе Дика Мартија о умешаности косовског премијера у трговину људским органима Тачи сматра “научном фантастиком” и при томе истиче да ће Косово ићи даље ка ЕУ и НАТО “са или без решења постигнутог са Србима”. Николић на то одговара: “Никада нећемо признати независност Косова”.
Лист, међутим, констатује да Николић то изговара гласом више резигнираним него ватреним и тумачи да је на тај начин “одшкринуо врата”.
Николић у интервјуу њујоршком листу каже и да је свестан да Србија не може да уђе у ЕУ без договора с Приштином и истиче да за Србију нема другог избора осим чланства у ЕУ, што његова влада жели. “Имајући у виду балканске стандарде, то је напредак”, закључуј се у тексту у “Вол стрит џорналу”.
У раније објављеном коментару у том листу се наводи да би разговори Београда и Приштине на високом нивоу и под покровитељством Брисела могли сваког тренутка да буду настављени и да су српски лидери по том питању послали позитивне сигнале. “Датум још није одређен, али смо практично ту и разговора ће бити”, казао је саговорник “Вол стрит џорнала”.
Амерички лист оцењује да су од последњих састанака представника Београда и Приштине тензије порасле. “Србија је гласала за Николића, који нагиње ка национализм, и Ивицу Дачића, некада портпарола Слободана Милошевића. Постоји скептицизам према њиховој привржености за оно што Брисел зове ‘процес нормализације односа између Београда и Приштине'”, наводи се у тексту.
Дневник, ипак, додаје да су Николић и Дачић послали позитивне сигнале, цитирајући речи председника Србије током обраћања Генералној скупштини УН да Београд жели трајан мир с Косовом и наставак разговора, уз поновљено да “Србија неће признати независност”. “Србији обнављање разговора може донети награду на путу ка ЕУ”, наводи лист и подсећа да је Унија преговоре о прикључењу Србије условила нормализацијом односа с Приштином.
Слична је ситуација и с Приштином, оцењује “Вол стрит џорнал”, наводећи да би Приштина 10. октобра требало да добије студију о изводљивости. “То је први корак ка често дугом процесу за чланство у ЕУ. Застој у односима са Београдом ће учинити тај процес још дужим”, закључује се у тексту америчког листа.
Танјуг