Није тачно да су српски сељаци нерадници, одговара председник Уније пољопривредних произвођача Златан Ђурић на изјаву премијера Александра Вучића да Срби не желе да се развија сточарство, него да „посеју пшеницу и раде 20 дана годишње“. Повод овакве Вучићеве изјаве је, како је премијер рекао, медијска хајка против доласка немачког месног гиганта Тениса.
Очит је, коментарише Ђурић, велики притисак те изузетно моћне компаније на премијера Србије и услова које они постављају, чиме читава прича добија и политичку димензију.
[youtube url=“https://www.youtube.com/watch?v=gURVVRSFWu4″]– Наши пољопривредници нису лењи, напротив. Нико од нас нема ништа против доласка страних компанија, далеко од тога, али под истим условима који важе и за домаће. Тенис је јако моћан и њихов притисак велики, па Вучића доводе уочи избора у ситуацију да му се половина бирачке сељачке популације окрене против њега – каже Ђурић за „Вести“, појашњавајући да ова компанија нема толико земљиште у Немачкој нити Европи, а хоће у Србији.
Он истиче да је овакав приступ некоректан према сељацима који стално муче муку и трпе штету, као и да држава не уважава реално стање у пољопривреди.
На немаран однос државе према пољопривредним произвођачима и читавој грани указује и председник синдиката Слога Жељко Веселиновић.
– Ником не одговара да ради 20 дана, јер тако не може да преживи, па је Вучићева изјава нетачна. Држава мора да води рачуна о сељацима, да субвенционише њихову производњу – оценио је лидер Слоге која под својим окриљем има и грански синдикат пољопривреде. Он је додао да је Вучићева изјава штетна и показује да држава нема намеру да помогне пољопривредним произвођачима.
И тајкуни за вратом
– Српски сељак се одувек рвао са недаћама, и то не само са природним. Никада није било несташица меса, воћа и поврћа, јер смо радили и под санкцијама, борећи се тада с тајкунима и политичарима који су зарад личног профита креирали курс, стварали огромну инфлацију и изазивали вештачке несташице одређених производа… Све је то рађено са циљем да неки људи преко ноћи зараде огроман новац. Са свим недаћама смо се изборили и даље то чинимо, али очито мало ко у нашој власти познаје ствари у пољопривреди – каже Ђурић.
Тврдње о небризи државе за сељаке Веселиновић је поткрепио чињеницом да је држава затворила ИМТ и ИМР, две последње фабрике за производњу пољопривредне механизације, доводећи тако сељаке у позицију да купују машине и тракторе страних компанија.
– Колико се у Србији као пољопривредној земљи мисли о развоју те гране говори и то што власт хоће да прода и ПКБ, који је профитабилна пољопривредна компанија. Не знам зашто то раде, можда да би земљиште те фирме отишло Арапима – закључио је Веселиновић.
Вредни мрав и распевани цврчци
Протеклог пролећа премијер је изазвао сличну полемику ауторским текстом у којем је, између осталог рекао, да у Србији басна о цврчку и мравима добија нови крај и поруку да су цврчци „добри момци“, а мрави „зликовци“, који покушавају да „нам унереде иначе тако леп живот“.
Аналитичар Цвијетин Миливојевић је тада за „Вести“ рекао да је у том тексту видљива оптерећеност причом о прошлом, садашњем и будућем, која се обично јавља код оних који нешто носе на савести, због чега радо беже у будућност.
– Вучић мисли да је једино он мрав, а сви ми остали цврчци који су отпевали своје – коментарисао је Миливојевић.
А шницле и ћевапи?
Оцењујући да се у српским медијима води „хајка и харанга“ против Тениса, Вучић је на конференцији за новинаре изјавио да Срби не желе да се развија сточарство, него да „посеју пшеницу и раде 20 дана годишње“.
– Није им у интересу да се развија сточарство, да имамо производњу шницли, ћевапа… Путин их је довео код себе, а Србима не ваљају. Ево вам, нека вам земља буде неуспешна – љутито је казао премијер.
Д.Декић, Вести
Premijer je dobro plaćen izdajnik
А и Шиптар
Aleksandar Fahrije Musliu