Економија

Српски софтвераши се удружују

Крагујевац – Како нашим привредницима и држави објаснити да су квалитетни рачунарски програми предуслов развоја сваке привредне гране, само је једно од питања покренуто јуче у Крагујевцу, где је у Бизнис иновационом центру (БИЦ) формиран кластер фирми из Шумадије и Поморавља које се баве информационо-комуникационим технологијама.

Поводом најава доласка светских гиганата из ове области у нашу земљу, речено је и следеће: инвестиције из иностранства су важне, али ми морамо да стварамо своје развојне центре. Што се државе тиче, њој је замерено да је трома и да не реагује на прави начин, па је софтверашима из овог региона, али и целе Србије, препоручено да се окрену себи.

Иницијатива о формирању шумадијско-поморавског ИКТ кластера потекла је од Марка Бојовића, директора „Нет ефекта“, једне од фирми која је искористила помоћ крагујевачког БИЦ-а.

– У нашем кластеру биће двадесетак фирми из овог региона. Повезујемо се ради заједничког учешћа у пројектима и наступа на тржишту, с циљем да повећамо конкурентност сваке од чланица овог пословног удружења – објаснио је Бојовић.

Према речима Војислава Вељковића из БИЦ-а, „Нет ефект“ је само једна од неколико софтверских фирми које су опстале на тржишту захваљујући, једним делом, и крагујевачком Бизнис иновационом центру који почетницима у послу омогућава изнајмљивање радног простора под повољним условима и даје својеврсну логистичку подршку.

– Од тридесетак наших „станара“, пет фирми је из сектора информационо-комуникационих технологија, што је добар знак да смо препознали колико је ова област важна за развој наше привреде, али и целокупне заједнице – рекао је Вељковић.

Оснивање шумадијско-поморавског ИКТ кластера подржала су иста таква удружења из Београда, Ниша и Војводине, али и Министарство привреде и финансија, које подржава мале фирме ИТ сектора.

Иако представник владе, будући да је у поменутом министарству саветник за старт-ап пројекте, Дејан Рестак је јуче у Крагујевцу говорио и о неким негативним аспектима наше стратегије у области информационих технологија, која се по последњим најавама државних функционера заснива на доласку светских гиганата у нашу земљу.

– Иностране инвестиције су важне, али ако желимо да профит и памет остану овде, морамо да стварамо своје, аутентичне центре развоја – рекао је Рестак, додајући да је због „Фијата“ и великог броја странаца Крагујевац плодно тле за „мењање навика“ и прихватање става да „нико нама неће помоћи, ако не помогнемо сами себи“.

Објашњавајући да задатак кластера није у томе да својим чланицама обезбеди клијенте и посао, већ да једној привредној области обезбеди својеврсно географско порекло, директор војвођанског ИКТ кластера Милан Шолаја осврнуо се, такође, на „компликован“ однос државе и приватног сектора, стављајући у први план инвентивност младих стручњака и менаџерске способности власника тек формираних фирми.

– Државни апарат је тром, често не реагује на прави начин, а ви не можете да чекате да се то промени, већ морате сами да радите – поручио је Шолаја софтверашима из Крагујевца и централног дела Србије.

 
Бране Карталовић
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!